25 yaşında ve bir yıldan fazla “kalpsiz” yaşadı

Stan Larkin isimli 25 yaşındaki kalp hastası genç nihayet kalp nakli oldu. Fakat ondan önce bir yıldan fazla sürede vücudu tamamen kalpsiz olarak yaşamını sürdürdü.

Larkin, kalp nakli olmadan önce 555 gün boyunca 7/24 sırtında bir “yapay kalp” taşıdı. Bu cihaz kalp nakli için donör bekleyen hastalara uygulanıyor.


Stan Larkin 2014’de Michigan’dan “Syncardia” isimli yapay kalp cihazla taburcu edildi. Stan ve kardeşi Dominik’e ailesel kardiyomiyopati teşhisi konulmuştu. Bu hastalık herhangi bir uyarı vermeksizin ani kalp yetmezliğine neden olabiliyor. Bilhassa sporcuların ani ölümlerinin arkasında bu hastalık yatıyor.

Teşhis konulduktan bir kaç yıl sonra Stan ve kardeşi Dominik’in kalpleri alındı ve yerine Syncardia cihazı takıldı.

Transplantı gerçekleştiren Michigan Üniversitesi doktoru Jonathan Haft “yoğun bakım servisimizde onlarla ilk tanıştığımızda ikisi de çok ama çok hastaydı” diyor. “Onlara kalp nakli yapmak istedik ama yeterli zamanımız olduğunu düşünmüyorduk. Onların bu benzersiz durumu için diğer teknolojilerin işe yaramayacağı bir durum söz konusuydu”.

Diğer cihazlar kısmi kalp yetmezliği gibi durumlarda işe yararken Syncardia her iki tarafı da çalışmayan kalp problemlerinde kullanılabiliyordu.

Dominik için kalp nakli olmadan önce bir kaç hafta bu teknolojiyi kullanması yeterli oldu. Ama Stan bir yıldan fazla beklemek zorunda kaldı ve sürekli hastanede yatmak yerine arada evine gidebilmesi için sırtında taşıdığı bu cihaz kullanıldı.

6 kg ağırlığındaki cihaz hastanın damar sistemine bağlı olarak çalışıyor ve oksijen yüklü kanı bütün vücuda pompalamayı sağlıyor. Genç hasta bu cihazla birlikteyken doktorları şaşırtacak bir şekilde basketbol dahi oynayabildi.

9 Mayıs 2016’da Stan Larkin’e kalp nakli yapıldı ve Syncardia’dan tamamen kurtuldu. Artık hikayesini başkalarıyla paylaşarak kendisi gibi 5.7 milyon kalp rahatsızlığı hastası için donör bağışlaması konusunda insanları bilgilendirmeye çalışıyor.

freedom_driver

Kaynak: sciencealert

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...