Mac kullanıcıları için Chrome artık daha güvenli

Eğer Mac bilgisayar sahibi ve Chrome kullanıcısı iseniz şanslısınız demektir. Artık kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza girmesi daha da zor bir hale geliyor.

Google’ın güvenlik blogunda yer alan açıklamaya göre Safe Browsing’in (Güvenli Tarama) macOS cihazları için sağladığı korumalar genişletildi.


İki yönde kötü amaçlı yazılımlarla mücadele ediliyor. Birincisi istenmeyen reklam enjeksiyonları engellenmeye çalışılıyor. İkinci olarak da genelde varsayılan arama motorunuzun veya ana sayfanızın sonradan değiştirilemeyecek şekilde güncellenmesinin önüne geçilmesi sağlanıyor.

Yapılan değişiklikler 31 Mart’a kadar sürecek. Chrome tarayıcınızla Internet’te güvensiz bir siteye denk geldiğinizde Nisan ayından itibaren bu ekranı göreceksiniz:

Malware yani kötü amaçlı yazılımlar Windows’da olduğu kadar macOS’da yaygın değil ancak yine de var. Güvenlik araştırmacıları bu yılın başlarında yayınladıkları raporda Windows platformunda etkin olan ve uzun zamandır bilinen güvenlik açıklarını sömüren iki yeni virüs ortaya çıkarmıştı.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...