Xiaomi’nin yeni bilgisayarı 540 $ fiyatı ile Macbook Air’e rakip oluyor

Çin menşeili akıllı telefon üreticisi Xiaomi ilk dizüstü bilgisayarını duyurdu ve bu ürün Apple’ın MacBook Air ürününe çok benziyor!

Çinli teknoloji devi bugün yeni akıllı telefonu Redmi Pro’yu açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi ancak bu toplantıda  Mi Notebook Air‘i açıklanması piyasada büyük bir sürpriz oluşturdu. Yeni ürünün adı bile tanıdık geliyor öyle değil mi?


Mi Notebook Air’a biraz yakından bakarsak 13.3 inç ve 12.5 inç olmak üzere iki farklı boyutta karşımıza çıkıyor. Windows işletim sistemiyle Full HD çalışabilen bu cihaz metal kasası, son günlerin modası olan type-C USB ve 2 adet USB slotu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Tıpkı Macbook Air’daki gibi bireysel aydınlatmalı tam boyutlu bir klavyeye sahip olan bu ürün Xiaomi Sync isimli Xiaomi akıllı telefonları ile veri alışverişi yapmaya yarayan bir yazılım ile birlikte geliyor. Ayrıca yine aynı firmanın bir ürünü olan akıllı bileklik Mi Band ile dizüstünüzün kilidini açmanız mümkün.

Başlangıç fiyatlarına bakacak olursak 12.5 inçlik modelin fiyatı 540 dolar. Bu Apple’a göre çok daha makul bir fiyat. 13.3 inçlik modeli ise yaklaşık 750 dolar ediyor. Hemen nefesinizi tutmayın, uluslararası lansman için beklemeniz gerekebilir. Xiaomi’nin yeni çıkan ürünlerini sadece Çin’de sergilediğini ve bu ürünün 2 Ağustos’tan itibaren Çin‘de satışa sunulacağını söyleyebiliyoruz.

Mi Notebook Air’in Özellikleri

Kaputun altına bakacak olursak, Xiaomi 8GB DDR4 RAM ve 256GB SSD PCI’ile genişletilebilir bir SSD slotuna sahip. Oyuncular için Nvidia GeForce 940mx grafik kartının bulunuyor. Tabi ki burada 306.9mm x 210.9 mm x 14.8 mm boyutlarında 1.28 kg’lık bir üründen bahsediyoruz.

minotebook2

Bu özellikler küçük model için biraz kayma gösteriyor. 12.5 ” modelde Intel Core M3 işlemci entegre grafik kartı ve 4GB RAM ile 128GB genişletilebilir SSD kullanılıyor.

Ürünü Apple ile karşılaştırdığımızda, Çinli şirket Mi Notebook Air’ın rakibi Macbook Air’dan yüzde 13 daha ince ve yüzde 11 daha küçük olduğunu iddia ediyor.

Xiaomi dizüstü bilgisayarları hakkında çokça dedikodulu geçen bir seneden sonra şimdi bu ürünün hayata geçtiğini görüyoruz. Xiamo’inin bu üründen ne kadar üreteceğini bekleyip göreceğiz. Tabi ki bu şirketin 45 milyar dolar değeri yönettiğini ve 2015 senesinde piyasadaki bir çok firmanın düşüş göstermesine rağmen bu şirketin 70 milyon üzerinde cihaz sattığını akıllardan çıkarmamalıyız. Tüm bunlarla birlikte Xiaomi’nin asıl hedefinin akıllı cihazlarla bir ekosistem yaratmak olduğunu düşünmemek elde değil. Bu fikir Xiaomi’nin devasa değeri için önemli bir motivasyon oldu.

Kaynak: TechCrunch

Uğur Soğukpınar

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde devam eden Uğur Soğukpınar aynı zamanda yazılım geliştirici olarak UBIT AŞ’de görev yapıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...