Tanınmamış bir firmadan 99 $’a kaliteli akıllı saat: Ticwatch 2

Şimdiye kadar Mobvoi ismini duymamış olabilirsiniz. Bu Çinli firma Google’a Çin pazarında Android Wear ürünleri konusunda yardım ediyordu, ta ki kendi ürünleri Ticwatch 2‘ye sahip olana kadar.

Mobvoi halihazırda Çin’de satmakta olduğu bu akıllı saat ürününü dünyaya yaymak için Kickstarter‘da kampanya başlattı. Hedefi 50 bin dolar olan kampanya ilk günden 230 bin doları geçmiş bulunuyor.


Ürün dünya piyasasına çıktığında en düşük 199 $‘a satılacak. Kickstarter üzerinden bu ürüne 99 $‘a sahip olmak mümkün. Kasım ayında siparişler dağıtılmaya başlanacak.

Ticwatch 2 bir Android Wear değil, çünkü Ticwear OS adında kendine mahsus bir işletim sistemine sahip. Mobvoi işi sıkı tutup Ticwear için bir uygulama dükkanı dahi oluşturmuş. Ticwear App Store isimli bu dükkan aslında Android ve iOS üzerinde çalışan birer uygulama. Buradan indirdiğiniz Ticwear uygulamaları saate yükleyebiliyorsunuz.

Özellikleri

Bu akıllı saat fiyat muadillerine nazaran çok kaliteli polikarbon bir dış yüzeye ve 1.4″ çapında 400×400 ve 287 dpi çözünürlüğünde yuvarlak dokunmatik bir OLED ekrana sahip.

Saatin dış yüzeyinin sağ tarafı da ekranı gibi dokunmatik. Yani parmağınızla saatin kenarından gıdıklar gibi yaparak ekrandaki objeleri oynatabiliyor, menülerde hareket edebiliyor, hafifçe dokunarak seçim yapabiliyorsunuz. Apple Watch‘ın sağ kenarındaki tekerlek yerine bu “inovatif” yaklaşım çok daha zarif ve kullanışlı görünüyor.

ticwatch_tickling

Ticwatch 2 sıradan bir akıllı saatten beklediğiniz hemen herşeyi sağlıyor. Telefon çağrıları, bildirimler, takvim, sağlık ve fitness, hava durumu, sesli arama, müzik ve tabi ki saat :). Ayrıca bunların dışında Uber ve Yelp gibi üçüncü parti yazılımlar da mümkün.

Saatin kemeri Apple Watch kadar kolay olmasa da yine onun gibi herhangi bir alet gerektirmeden üzerindeki tek butonu basılı tutmak suretiyle çıkarılabiliyor. Saatin Snow, Charcoal, Oak, Onyx gibi kemer çeşitleri mevcut.

ticwatch

Diğer teknik özellikleri: MT 2601 1.2 GHz dual-core işlemci, 512 MB Ram, 4 GB Rom, Bluetooth 4.1, Wireless 802.11 b/g/n, GPS, titreşim, optik kalp atışı sensörü, ivme ölçer, jiroskop, dahili mikrofon ve hoparlör.

Ayrıca 300 mAh’lik manyetik kablosuz sarj olabilen bataryası mevcut ve maksimum 90 dakikada sarj olabiliyor.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...