Mozilla açık kaynak uygulamalarına 385 bin dolar ödül dağıttı

MOSS 385 bin dolar ödül dağıttı

Mozilla MOSS (Mozilla Open Source Support / Mozilla Açık Kaynaklı Yazılım Desteği) programı kapsamında 8 yazılıma toplam 385 bin dolar ödül dağıttı.

Bu ödüllerin arasında Michael Curran ve James Teh‘in kurduğu NV Access tarafından üretilen NVDA (Non Visual Desktop Access) isimli uygulama belki 15 bin dolar gibi en ufak ödülü aldı ama adından çok söz ettirdi.


NVDA uygulaması görme engelliler için yazılmış bir ekran okuyucusu. Piyasadaki bu amaçla yazılmış ekran okuyucuları 1000 $ civarında bir ücretle satıldığı için yaygın olarak kullanılamıyor. Dünya genelindeki 285 milyon görme engellinin bilgisayar kullanabilmesi için NVDA tamamen ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Ekran okuyucu: Ekrandaki metinleri sesli olarak okur. Uyumlu yazılımlarda bu metinlerin özellikleri (link, başlık ya da paragraf vs) hakkında ve ekranda beliren iletişim kutusu gibi etkileşimler hakkında da kullanıcıya bilgi verir.

NVDA ayrıca “Braille Display” denen görme engelliler için özel olarak geliştirilmiş bir çıktı cihazıyla da uyumlu çalışabiliyor.

Erişilebilirlik, güvenlik, mahremiyet gibi konulara yönelik açık kaynaklı projeleri ödüllendiren MOSS devam eden bir program. 2016 Bütçesi yaklaşık 1,25 milyon dolar olan bu programın ilk ayağında 385 bin dolar ödül dağıtıldı. İlerleyen aylarda bu kapsamda başka projeleri de destekleyecekler.

Tor: 152 bin 500 $

Tor dağınık ağ yapısı kullanılarak iz bırakmadan iletişim sağlayan ücretsiz bir sistem. Tor sayesinde ağınızın dinlenme ihtimali ortadan kalkıyor ve kişisel özgürlük alanınız güvenli hale geliyor.

Tails: 77 bin $

Tails kullanıcının gizlililik ve anonim olmayı sağlama amacıyla oluşturumuş çalıştır kullan tarzında güvenli bir işletim sistemidir. DVD, USB Stick veya SD karta yüklenebilen bu işletim sistemi ile herhangi bir bilgisayarı başlatıp sağladığı olanaklardan yararlanmak mümkün.

Caddy: 50 bin $

Caddy bir web sunucu yazılımı ve ön tanımlı olarak güvenli web protokolü olan HTTPS kullanıyor. SSL için daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Let’s Encrypt kullanılıyor.

Diğer ödül alanlar:

Mio: 30 bin $

DNSSEC/DANE Chain Stapling: 25 bin $

Godot Engine: 20 bin $

PeARS: 15 bin 500 $

NVDA: 15 bin $

Mozilla bu ödüllerin sadece başlangıç olduğunu belirtiyor.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...