Çay Kahve İnsan’da bu hafta Auto Color Splash konuk edildi

Girişimleri tanıtan girişim Çay Kahve İnsan YouTube kanalında bu hafta yerli bir fotoğraf uygulaması olan Auto Color Splash‘ın kurucu ortağı ve geliştiricisi Halil İbrahim Kayim konuk edildi.

Auto Color Splash Mayıs ayında App Store’da yayınlanmaya başladı ve sık sık güncelleniyor. Android versiyonu da mevcut. Uygulamanın amacı fotoğraflarda renkli kalmasını istenen unsurların dışındaki bölgeyi siyah beyaz hale getirmek. Bunu yapan pek çok uygulama olsa da Auto Color Splash’ın en büyük özelliği bunu otomatik yapıyor olması.


Fotoğrafta renkli bırakmak istenen bölge kabaca diktörtgen olarak işaretleniyor, hepsi bu. Fotoğrafın detayına göre işin büyük bir kısmı bu şekilde tamamlanıyor. Eğer çok ince ayar yapmak gerekiyorsa resmi büyütüp renkli bırakılacak veya siyah beyaz olması istenen kısımlara kabaca çizik atılıyor.

İşin büyük kısmını akıllı algoritmalar sayesinde arkaplanda halleden yazılım ülkemizde de iyi matematik kullanabilen geliştiriciler olduğuna güzel bir örnek teşkil ediyor.

Uygulamada fotoğrafın ön plan ve arka planı yazılımla tespit edildiği için renkli kalacak kısım dikdörtgen içine alındığında bölgenin tamamı değil sadece hedef nesne otomatik algılanıp dışında kalan kısma siyah beyaz filtre uygulanıyor. Uygulamanın gücü de buradan geliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...