Facebook Messenger nihayet şifreli ama kusursuz değil

Facebook nihayet 900 milyon Messenger kullanıcısı için uçtan uca şifreleme özelliğini getirdi. Artık dışardan herhangi bir şekilde ikili görüşmeler teknik olarak da izlenemeyecek.

Bu gelişmeyle birlikte hemen belirtelim ki şifreleme özelliği maalesef olması gerektiği kadar kullanışlı bir şekilde sunulmuyor.


Kullanıcılar her defasında her görüşme için mutlaka “Gizli Mesaj / Secret Conversations” seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor. Ayrıca her iki kullanıcının cihazında da son sürüm Messenger yüklü olması gerekiyor.

Bunun yanında sadece ikili görüşmelerde bu özellik kullanılabiliyor. Grup yazışmalarında kullanılamadığı gibi gizli görüşmelere sadece görüşmeye başlanılan cihazda erişmek mümkün. Aynı kullanıcı daha sonra başka bir cihazdan bağlansa da gizli olarak başka bir cihazdan başlattığı görüşmeye erişemiyor.

messenger gizli mesaj

gizli-mesaj-uyari

gizli-gorusme

Gizli görüşmeyi başlatmak için “Yeni Mesaj” ekranında sağ üst köşedeki “Gizli” butonuna tıklamak ve sonrasında gelen listeden görüşülecek kişiyi seçmek gerekiyor. Gizli görüşme esnasında giden mesaj baloncukları siyah arkaplanda görünüyor.

Devam eden görüşmeleri şifreli hale çevirmek için sohbet ekranında görüşülen kişinin ismine dokunulunca gelen ekranda “Gizli Konuşma” seçeneği mevcut.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...