Google sürücüsüz otomobil ile 2 milyon km gitti

Google sürücüsüz otomobil ile kat ettiği 2 milyon kilometreyle gerçek manada büyük bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Bu mesafe bir insan için ortalama 300 yıllık otomobil kullanımına denk geliyor.

Google ilk bir milyon kilometreyi 6 yılda kat etti. Son milyonu gitmek için ise sadece 16 ay yetti. Şehirlerde ve otobanlarda daha çok sürücüsüz otomobil görebilmek için bu kilometrelerin daha hızlı aşınması gerekiyor.


Sürücüz otomobil yazılımının ekip lideri Dmitri Dolgov’a göre sürüşün boş yollarda, hafif şehir trafiğinde geçen %90’ını yönetmek gayet kolay. Ancak karışık şehir trafiği ve zorlayıcı şartların bulunduğu kalan %10’luk kısım firmaları zorluyor.

Sürücüsüz otomobil deneyimini geliştirmek için kilometrelerin kat edilmesi şart. Çünkü ancak bu sayede trafikte olabilecek bütün ihtimaller daha büyük bir oranda tecrübe edilmiş oluyor. Bütün bu durumlarla otomobilin daha kolay baş edebilmesi için denenmiş olması önem taşıyor.

Kaynak: TNW

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...