IKEA mobilyasını 20 dakikada montajlayan robot üretildi

IKEA şık tasarımlarıyla bir evin bütün mobilyaları için iyi bir çözüm olsa da evde montaj yapmak acemi ellerde bir kabusa dönüşebilir. Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) araştırmacılarının geliştirdiği robot tüketicileri bu dertten kurtaracak ilk adımları attı.

NTU robotu 20 dakika içerisinde bir IKEA koltuğunu bir araya getirebiliyor. Bu sürenin 11 dakika 21 saniyesi hareket yollarının planlanmasına, 3 saniyesi parçaların taşınması ve 8 dakika 55 saniyesi de sandalyenin montajı için kullanılıyor. Robot bir dizi sensör, 3D kamera, robotik kavrama kolları ve karmaşık bir yapay zeka algoritması içeriyor.


NTU’nun Mekanik ve Havacılık Mühendisliği Okulu’nda ekibinden yardım alarak robotu tasarlayan Yardımcı Doçent Pham Quang Cuong süreci kısaca şöyle özetledi: Robot önce her bir parçanın fotoğrafını çekiyor. Bir yüzeye dağınık bırakılan her bir parça için bir harita çıkarılıyor. Daha sonra parçaların toplanması ve bileşenlerin tutturulması görevleri tamamlanıyor. Bu aşamada parçalara doğru ve hassas basınç uygulamak için basınç sensörleri kullanılıyor.

Ekibin bir sonraki hedefi robotun sadece montaj kılavuzu veya daha önceden tamamlanmış bir örneğe bakarak montajı tamamlayabilecek bir yapay zeka geliştirmek.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...