Uganda’daki kullanıcılar sosyal medya vergisi ödeyecek

Uganda’daki sosyal medya kullanıcıları bu Temmuz’dan itibaren vergilendirilecek. Uganda hükümeti sosyal medya vergisinin ülkenin gelirini artırmak ve ulusal güvenlik konusunda yardımcı olacağına işaret etti.

Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija “ülkenin güvenliğini sağlamak ve elektrik hizmetlerini genişletmek için para arıyoruz, bu vergi sayesinde sosyal medyadan daha fazla yararlanabileceksiniz” dedi. Bir nevi yumurta/tavuk hikayesine benzeyen bu sosyal medya vergisini hükümetin takip edip etmeyeceği sorusu tartışılıyor. Çünkü Uganda hükümeti daha evvel pornografik içerik algılaması için bir makine alımı yapılması talimatı vermişti ancak bu konunun üzerine gidilmedi.


Kasaija’ya göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan Uganda’daki her cep telefonu abonesinden alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,027 $) olacak. Verginin nasıl tahsil edileceği net değil. Hükümetin bu kararda ısrarcı olması durumunda ülkedeki 23.6 milyon cep telefonu üzerinde kurulu olan uygulamaları izlemesi büyük bir problem demektir.

Uganda’nın sosyal medya vergisi, hükümetin daha önce seçimler sırasında sosyal medyayı kapatması nedeniyle büyük bir sürpriz değil. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Yoweri Jaguta Museveni de geçtiğimiz günlerde vatandaşların söylentileri yaymak için sosyal medyayı kullanmaktan caydırmak adına bazı vergiler getireceğini ima etmişti.

Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija

Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija

Uganda yalnız değil

Sosyal medya vergisi Ugandaların ifade özgürlüğünü dolaylı bir şekilde ihlal ediyor. Başka bir Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’da imzalanan yasaya göre sosyal medya ve bloglar hakkında bazı yönetmelikler getirildi. Bu yönetmenliğe göre tüm çevrimiçi içerik oluşturucuların başlangıçta kayıt ve lisans ücretleri için yaklaşık 900 ABD doları ödeme yapması gerekiyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...