Facebook kendi dışındaki sitelere de reklam sunacak

Facebook reklamları

“Facebook internetteki reklamlar için tüm gücünü ortaya koydu.”

Bir sosyal ağ ve reklam şirketi olan Facebook Wall Street Journal’ın haberine göre  bu amaçla geçtiğimiz Perşembe günü artık pazarlamacıların reklamlarını bütün internet ziyaretçilerine ve mobil uygulama kullanıcılarına gösterebilmek için yardımcı olacağını belirtti. Facebook daha önce sadece kendi üyelerine bu reklamları gösteriyordu.


Bu küçük bir değişim gibi görünüyor ama Facebook yakında internet üzerinden video ve görüntülü reklam satışlarında çok daha büyük bir yer sahibi olacak anlamına geliyor. Bu değişim aynı zamanda global dijital reklam marketinin baskın ismi Google ile ve diğer çevrimiçi reklam uzmanı şirketlerle rekabete yoğunlaşmasını da sağlayacak.

Facebook reklamlarından ve iş platformundan sorumlu başkan yardımcısı Andrew Bosworth “Yayıncılar ve uygulama geliştiricileri Facebook üyesi olmayan kullanıcılara sahip. Bu reklamları güçlendirerek daha iyi bir iş yapabiliriz diye düşündük” dedi.

Facebook Mart ayında 1.65 milyar kişinin her ay web sitelerini kullandığını açıkladı. Uluslararası Telekominikasyon Birliği’ne göre 2015’de toplamda 3.17 milyar kişi internet kullanmış.

Facebook bugüne kadar daha çok kendi kullanıcıların beğeni ve davranışları konusunda topladığı bilgilere göre hedeflenmiş reklamları kendi kullanıcılarına ve kendi platformunda gösterdi. Şimdi Facebook butonları, “beğen” butonları gibi diğer Facebook kod parçacıkları üzerinden tüm internet kullanıcıları hakkında bilgi toplamayı planlıyor. Daha sonra bu bilgiyi Facebook kullanıcısı olmayan kişilere reklam hedeflendirmesi yapmak için kullanacak.

Andrew Bosworth “Bizim buton ve eklentilerimiz kullanıcının tarayıcı oturumu üzerinden kullanıcıya dair bazı basit bilgileri bize gönderir. Facebook kullanıcısı olmayanlar için bu bilgiyi daha önce kullanmıyorduk. Şimdi bu insanları daha iyi hedefleyebilmek için bu bilgiyi kullanacağız” diyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...