Faraday Future’in “Tesla katili” elektrikli otomobili FF 91 tanıtıldı

Bilhassa elektrikli otomobil dünyasının Apple’ı olarak görülen Tesla’ya Lucid Motors‘dan sonra bir yeni rakip daha geliyor: Faraday Future ve dünyanın en hızlı elektrikli otomobili olarak tanıttığı FF 91.

CES 2017‘de tanıtılan ve SUV olarak nitelenen yeni otomobil tasarımı ve teknik değerleriyle farklı bir konuma sahip oldu.


Daha önce kamuflajlı bir halde yapılan test videosunda Tesla dahil pek çok hızlı otomobili geride bırakan FF91 608 km‘lik menzil değeriyle de bir adım daha öne çıkıyor.

5,2 m uzunluğa, 2,2 m genişliğe, 1,6 m yüksekliğe ve 3,2 m aks mesafesine sahip olan araç segmentinin en geniş iç hacmine sahip olan Skoda Superb’in 2,841 metrelik aks mesafesiyle kıyaslanınca oldukça geniş bir iç hacme sahip olduğu anlaşılıyor.

Kendi kendine park edebilen arçata 13 radar, 12 sensör, 10 yüksek çözünürlüklü kamera bulunuyor. Kaputun içerisinde inip çıkabilecek şekilde yerleştirilmiş LIDAR sistemi bu radar, kamera ve sensörleri kullanarak 3D haritalama yapabiliyor. Araçta yan aynalar yerine kameralar bulunuyor.

Dört çeker SUV’un toplam dört elektrikli motoru bulunuyor. 130 kWh‘lık batarya paketi ile bu motorlar araca 1050 beygir güç ve 1800 Nm tork sağlıyor. Böylece otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 2.39 saniyede yapabiliyor. Otomobil hızlı şarjla 1 saatin altında tam doluluğa erişebiliyor.

Kaynak: Log

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...