Twitter’ın yeni trol politikası: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur

Twitter’ın yeni trol politikası tam olarak ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur” mantığına dayanıyor. Yani artık trol hesaplar veya hesapları oluşturanlar tespit edilmeyecek, onun yerine bu tür hesaplardan yapılan paylaşımlar gizlenecek.

Şirketin güvenlik başkanı Del Harvey ve ürün direktörü David Gasca trol kavramını “genel sohbeti çarpıtan” davranışlar olarak tanımlıyor. Bu davranışları tespit etmek için şirket trol benzeri hesaplarla ilişkilendirdiği belirli kalıpları seçti. Örnek olarak bir kerede birden çok hesap oluşturmak veya kendisini takip etmediği halde o kullanıcıyı tekrar tekrar etiketlemek verilebilir.


Twitter’ın güvenlik kurallarına göre tweetin içeriğinden bağımsız olan bu “sinyaller” bir algoritma tarafından tespit edilebilir. Trol benzeri davranış belirlendiğinde Twitter o kullanıcıyı bir nevi karantinaya alır. Bir tweetin altındaki “daha fazla yanıtı göster” düğmesine basılmadıkça etkileşimlerden herhangi biri kullanıcılar tarafından görünmez.

Dolayısıyla aslında bu yeni yöntemle herhangi bir içerik ortadan kaldırılmıyor. Sadece sorunlu içerik gizlenmiş oluyor.

Gasca ve Harvey,  trol tweet’lerinin herkes için mi yoksa yalnızca hedefledikleri belirli kullanıcılar için mi gizlenecek sorusuna cevap olacak bir bilgi vermedi.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...