Google’ın Android P arayüzü iPhone X’le benzerlik gösteriyor

Google’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü Android P’nin beta sürümü bir süredir geliştiricilerin kullanımına açılmış durumda. Google Pixel, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S gibi pek çok model için bu sürüm kullanılabiliyor. Yeni işletim sisteminin iPhone X’e çok benzer yanları olduğu idda ediliyor.

9-to-5 Mac’in yayınladığı videoda Android P’nin sunduğu özelliklerin yanısıra iPhone X’e olan benzerlikleri de ele alınıyor. Bilindiği üzere iPhone X’de fiziksel home tuşu kaldırılarak ekranın altından yukarı parmağın kaydırılması ile uygulamalar arası geçiş ekranına ulaşılabiliyor. Ayrıca bir uygulama ekrandayken ekrnaın en alt kısmında görülen yatay barı sağa sola kaydırarak diğer uygulamalara geçiş yapılabiliyor. Google bu kullanışlı özelliği daha da geliştirerek bünyesine katmış görünüyor.


Android P’de ekranın altından yukarı doğru parmağın kaydırılması ile iPhone X’deki gibi uygulamalar arası geçiş ekranı geliyor ancak, bu ekranda alt kısımda arama çubuğu ve daha altında favori uygulamaların ikonları bulunuyor. Ayrıca üstte status bar da görüntülenmeye devam ediyor.

Herhangi bir uygulamadan ana ekrana dönüş için iPhone X’de açık olan uygulama penceresini hızlıca yukarı doğru sürüklemek yeterliyken Android P bunu uygulamalar arası geçiş ekranında alt orta kısma yerleştirdiği sanal bir home tuşu ile yapıyor.

Android P’nin sunduğu arayüzün başka pek çok artısı daha var. Aynı anda iki uygulamayı çalıştırmak, bir videoyu diğer uygulama açıkken en üstte çalışacak şekilde tutturmak (picture-in-picture) bunlardan bazıları.. iPhone X’e de bu kullanışlı özelliklerin gelmesini ümit ediyoruz.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...