82 yaşındaki Masako Wakamiya yeni öğrendiği kodlamayla popüler bir uygulama hazırladı

82 yaşındaki emekli banka memuresi Japon kadın Masako Wakamiya geçen yıl öğrendiği kodlama sayesinde popüler bir uygulama hazırladı.

İletişim kurduğu yazılım geliştiricileri yaşlı yetişkinlere yönelik mobil oyun geliştirme fikriyle ilgilenmediği için 82 yaşındaki Masako Wakamiya meseleyi kendi elleriyle çözmek için 2017 başlarında kodlama öğrenmeye karar verdi. Bilhassa yaşlı Japonlara yönelik ücretsiz bir oyun olan Hinadan‘ı yazmaya başlayan Wakamiya App Store’da 5 yıldızı kaptı. Dünya çapında yaklaşık 53 bin indirme sayısına ulaşan azimli Japon şimdi uygulamasının İngilizce, Çince ve Fransızca sürümlerini planlıyor.


Facebook ve Apple gibi dev şirketlerde yazılım geliştiricilerin yaş ortalamasının sırasıyla 29 ve 31 olduğu düşünülürse 82’lik Masaka Wakamiya’nın başarısı daha bir göze çarpıyor. Apple CEO’su Tim Cook’un Kaliforniya’daki WWDC etkinliğinde “Dünyanın en yaşlı mobil uygulama geliştiricisi” olarak takdim edilen Wakamiya 40 yaş üstünün yaşlı olarak tabir edildiği yazılım sektöründe önemli bir başarıya imza atmış oldu.

Wakamiya’nın kariyeri başka alanlarda da devam ediyor. Japonya hükümeti geçen yıl yaşlılarla ilgili özel bir komiteye atadı. Birleşmiş Milletler’in New York’daki genel merkezinde “dijital becerilerin yaşlılar için neden kritik olduğu” konulu bir konferansta açılış konuşmacısıydı.

Bir röportajında “Yaşlılar bunalımlı olma eğilimindeler. Çünkü onlar aile üyelerini kaybediyorlar. Onlara yeni şeyler yapmalarını öğretmek bir heyecan ve motivasyon kazandırır. Bu hissi seviyorum ve bunu paylaşabiliyorum” diyen Wakamiya’nın programcılık serüveni şöyle başladı. Kendi ülkesindeki yaşlılar için mobil oyun eksikliğini fark edip yazılım geliştiricilerden bu yönde bir talepte bulunur. Yazılımcılar konuyla ilgilenmeyince bu işi kendi başına halletmeye karar verir. Apple’ın Swift programlama dilini anlatan bir kitaplar satın alır. Facebook ve Skype üzerinden Japonya2nın Kanagawa Bölgesi’ndeki evinden yaklaşık 300 km uzaktaki bir programcıdan dersler alır.

Aslında bu onun ilk meydan okuması değildir. 60 yaşından beri teknoloji alanında çalışıyordu. 18 yaşında girdiği banka memurluğu işinden 43 sene sonra emekli olup 90 yaşındaki annesine bakmaya başladı. Annesinin bakımıyla uğraştığı zamanlarda kendini toplumdan soyutlamamak için ilk bilgisayarını satın aldı. Daha sonra bir başka pc’ye ve son olarak da bir Mac ve iPhone’a geçiş yaptı. 75 yaşındayken piyano eğitimi aldığı sıralarda Mellow Club isimli, büyüklere yönelik bir bilgisayar kulübüne katıldı. Burada Excel öğrendi. Son olarak geçen yıl Hinadan isimli mobil oyununu yazmaya odaklandı.

Japonların geleneksel Hina Matsuri festivaline dayanan bu uygulama, oyuncuları ülkedeki imparator, aile ve misafirleri temsil eden 12 süs bebeği düzenlemeye davet ediyor. Wakamiya, oyunun çeşitli bölümlerinin iyice ezberlenmesini gerektirdiğini ve torunları ile oynamayı seven yaşlı kadınlar arasında özellikle popüler hale geldiğini söyledi.

Tek gümüş saçlı programcı Wakamiya değil

Aslında Masako Wakamiya sahnedeki tek “gümüş saçlı” programcı değil. Hikayesi pek duyulmadığından bilmediğimiz biri daha var. 2015 yılında, o zaman 98 yaşındaki Avustralyalı büyükanne Millie Brownie bir kelime uygulaması olan “Millie’nin Oyunu” isimli uygulamayı tasarladı.

Kaynak: AARP

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...