Lucid Motors kamuflajları çıkardı

İlk olarak bir kamyonet formuyla ve Etna ismiyle duyduğumuz daha sonra Los Angeles’taki fuarda kamuflajlı halini gördüğümüz Lucid Motors‘un “Teslakiller” otomobili Lucid Air nihayet perdeleri ortadan kaldırdı.

Sadece Tesla’yı değil BMW 7 ve Mercedes Benz S sınıfı otomobilleri de hedef alan 1000 beygir gücünde ve 400 mil (643 km) menzile sahip lüks elektrikli sedanın en dolu fiyatı 160 bin dolar civarında ve şimdiden ilk 250 adet otomobil satılmış durumda.


Biri önde biri arkada iki elektrik motoruna sahip araç 100 kWh ve 130 kWh’lık pil seçenekleriyle gelecek. Sarj süresi henüz açıklanmayan araçtaki donanımlar aracın kenarlarına doğru yerleştirildiğinden geniş bir oturma alanı sunuyor. Lucid Air’in 0-100 km/s hızlanması sadece 2.5 saniye sürüyor.

Sahip olduğu kısa ve uzun menzilli radarlar, kameralar ve Lidar sistemleriyle araç otonom sürüş için hazır görünüyor.

LiDAR (Light Detection and Ranging), 1990’lardan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanmış mekansal veri elde etme yöntemidir. Lazer tarayıcı, farklı platformlara monte edilebilir (uzay-hava-yersel-mobil) ve amaca uygun bir ölçme planıyla taranan obje veya yer yüzeyinin modeli 3 boyutlu olarak oluşturulabilir. -EMİ

2018 Yılında şirketin Arizona’daki fabrikasında üretime başlaması beklenen aracın ileride 65 bin dolarlık daha uygun bir modelinin de üretileceği açıklandı.

 

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...