Yahoo’nun milyarlarca kullanıcısına ait bilgiler Dark Web’de 300 bin dolara satıldı

2016 Yahoo için yeterince kötü geçiyordu zaten ancak yıl bitmek üzereyken felaketler bitmek bilmedi. Daha önce 500 bin kullanıcısına ait bilgileri ele geçirilen şirket şimdi de 1 milyar kullanıcısına ait bilgilerin de çalındığını açıkladı. New York Times’ın yaptığı habere göre 1.5 milyar kişiye ait bu bilgiler Dark Web’de 300 bin dolara satılmış.

InfoArmor isimli bir güvenlik şirketinin şef istihbaratçısı Andrew Komarov NYT’a verdiği demeçte Doğu Avrupa’daki bir korsan grubun bütün veritabanını önde gelen iki spamcı ve casuslukla uğraşan üçüncü bir kişiden oluşan alıcılara sattığını söyledi.


Milyarlarca kişinin dijital bilgilerini içeren bilgilerin 300 bin dolar gibi bir rakama kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumu daha da kötü gösteriyor.

Çalınan bilgiler kullanıcı isimlerini, şifreleri, doğum tarihlerini ve telefon numaralarını içerdiği gibi unutulan şifreleri hatırlatmak için gereken güvenlik soruları ve yedek e-posta adreslerini de içeriyor.

Pek çok kullanıcı başka hesaplarda hep aynı şifreyi kullandığı için bu çalınan bilgiler sadece Yahoo güvenliği ile sınırlı kalmıyor maalesef.

Yaşanan bu son olaylar Yahoo’yu satın almak isteyen Verizon’un da planlarını tehlikeye attı. Verizon satışta 1 milyarlık dolarlık indirim talep etti. Satın almanın akıbeti henüz bilinmiyor.

 

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...