DigitalOcean Kubernetes ile konteyner hostingi işine giriyor

Popüler sunucu servislerinden olan ve sade arayüzüyle dikkat çeken DigitalOcean Kubernetes ile konteyner tabanlı hosting işine giriyor.

Aylık 5 dolardan başlayan fiyatlarla kendi web sitenizi veya sunucu uygulamanızı barındırmanıza izin veren, kendi Linux sanal makinenizi (droplet) birkaç saniye içinde oluşturmanızı sağlayan DigitalOcean, geliştiricilerin giderek konteyner yapısına doğru ilerlemesi nedeniyle müşteri kaybetmemek için en doğru adımı atmış oldu.


Geliştirici açısından, konteyner yapısı tutarlılık, güvenlik ve dağıtım kolaylığı sunmaktadır. Yazılım için gerekli olan hemen herşey konteynerlar içerisinde tutularak herhangi bir makinede yazılımın sorunsuz çalışması garanti altına alınıyor. Yazılımın çalışması için gerekli olan paketler, uygulamalar bir konfigürasyon dosyasında belirtiliyor. Bu konfigürasyon devreye alındığında dış ortamdan izole bir şekilde, güvenli olarak yazılım ayağa kalkmış oluyor.

Kubernetes, Google tarafından GO dilinde geliştirilen ve Cloud Native Computing Foundation tarafından desteklenen mevcut konteynerlaştırılmış uygulamalarınızı otomatik dağıtım (auto deployment), ölçekleme (scale) gibi işlemler ile birlikte yönetmenizi sağlayan bir sistemdir.

Konteynerleşmenin gittikçe artan popülaritesi ve getirdiği avantajlar göz önüne alındığında DigitalOcean’ın bu işe gireceğini duyurması sürpriz değil.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...