Apple iOS ve macOS kernel -çekirdek- kodlarını yayınladı

Apple mobil işletim sistemi iOS‘un ve masaüstü işletim sistemi macOS‘un kernel (çekirdek) kodlarını  yayınladı.

Şirket gitHub platformundaki kütüphanesinde yapılan güncellemeyle şimdiye kadar https://opensource.apple.com/ adresinde sunulan yazılımların kernel kodlarını açık kaynak olarak yayınlamış oldu.


Apple’ın mobil platformda en büyük rakibi olan Android ilk günden itibaren açık kaynaklı olarak geliştirildiği için pek çok telefon üreticisi tarafından desteklenip bugüne geldi. Öyle ki Samsung gibi Apple’ın en büyük donanım rakibi başlangıçta takip ettiği Badaa, Tizen gibi işletim sistemlerini bırakıp Android’le yola devam etti ve şimdiki konumunu elde etti. Çok geç kaldığı halde sonradan kulvara giren Windows hala çırpınmaya devam ediyor.

Bu son gelişme bir önceki yazımızda -pek belli olmasa da üzülerek- değindiğimiz üzere Apple’ın inovasyon konusunda liderliğini kaybettiğine dair kanıtlardan sayılabilir. Geliştiriciler için her ne kadar güzel bir haber olsa da Apple artık kendi içinde kaybettiği inovasyonu açık kaynak dünyasında arıyor diyebiliriz.

Kernel nedir? Çekirdek, bilgisayarda donanım (hardware) ve yazılım (software) arasındaki bağlantıyı sağlayan arabirime verilen isimdir. İşletim sistemi çalışırken sistemdeki temel işlemler arasındaki iletişimi kurarak işlemci yönetimi, bellek yönetimi ve G/Ç(giris-çıkış) işlemleri gibi daha pek çok işlemin yürütülmesinde ve işlemlerin paylaşılmasında görev alır. http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/cekirdek-kernel-nedir.html

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...