GM dünya genelinde 4.3 milyon aracını hava yastığı problemi yüzünden geri çağırıyor

General Motors dünya genelindeki 4.3 milyon aracını hava yastığı sistemindeki yazılım hatası nedeniyle geri çağırıyor. Reuters‘in haberine göre söz konusu hata şimdiden bir kişinin ölümüne ve üç kişinin de yaralanmasına sebep olmuş durumda.

GM yetkilililerinin bildirdiğine göre bu hata “kaza sonrasında araç dinamiklerini etkileyen nadir durumlarda” ön hava yastıklarının açılmasına engel oluyor.


Geri çağırma markanın 2014-2017 model kamyon, otomobil ve SUV model araçlarını kapsıyor.

Bu geri çağırma geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Takata hava yastıklarıyla ilgili değil. 13 Kişinin ölümüne ve 100’den fazla yaralanmaya sebep olan Takata hava yastıkları sıcak ve nemli koşullarda patlayan bir kimyasal kullanıyordu. 24 Milyondan fazla araç ve 28 milyondan fazla Takata hava yastığı sistemi bu olaylardan sonra geri çağrılmıştı. Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi Mayıs ayında 35 milyondan fazla aracın bu nedenle geri çağrıldığını belirtmişti.

Temmuz ayında GM’nin bu olay nedeniyle bildirdiği geri çağırma şirkete 550 milyon dolarlık bir yük bindirmekle beraber tesadüf eseri olarak yine 4.3 milyon aracı kapsıyordu.

Yeni hava yastığı probleminin Takata olayından tamamen bağımsız olduğuna değinen GM yaşanan gelişmelerin uzun vadede herhangi bir ekonomik etkiye neden olmayacağını belirtti.

Kaynak: Engadget | Fotoğraf: Authenticated News/Getty

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...