Apple kablosuz sarj için sessiz sedasız çalışıyor

Geçtiğimiz hafta tanıtılan iPhone 7’de beklenen en büyük özelliklerden biri kablosuz şarj idi ancak beklenen olmadı. Rakipleri otomobillere kablosuz sarj bölmeleri koyadursun Apple her zamanki gibi işleri ağırdan almayı tercih ediyor.

Dev teknoloji şirketi hemen her projesini ne kadar gizli kapaklı olarak planlasa da patent noktasında yakayı ele veriyor. Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nin yayınladığı belgelerde Apple’ın kablosuz şarj için başvuru yaptığı görülüyor.


Silindirik bir tasarım olduğu görülen tasarımda endüktif şarj bobinleri için oluşturulan boşluk detayları da görülüyor.

Şarj istasyonu USB-C portu üzerinden güç alacak. Dolayısı ile sadece şebekeden değil laptopa bağlı olarak da çalışabilecek.

Kablosuz Şarj

Patent başvurusu yılın üçüncü çeyreğinde yapıldığı için Apple’ın hala proje üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor. Samsung, Nokia, LG, BlackBerry ve hatta Palm bile çoktan bu teknolojiye kavuşmuş olmasına rağmen Apple her zaman olduğu gibi işi aceleye getirmiyor.

Kablosuz şarj her ne kadar epey bir zamandır kullanılıyor olsa da yine de kablolu kadar etkin bir yöntem olmadığı biliniyor. Bu nedenle fazla kullanılmıyor ve çok az kişi tarafından satın alma kriteri olarak görülüyor.

Apple bu konuya el attığına göre işin kurallarını tamamen değiştirip popüler bir hale getirebilir. Sadece şık görünen değil, verimli ve hızlı bir şekilde şarj imkanı da sağlayan bir cihaz ortaya çıkabilir.

Kaynak: The Next Web

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...