THY yazılım geliştiriciler için API yayınladı

Ülkemizin en değerli şirketleri arasında ilk 11’de olan Türk Hava Yolları (THY) yazılım geliştiriciler için bir API yayınladı.

API (Application Programming Interface) uygulamaların birbirleriyle iletişim kurmasına olanak sağlayan yazılımlar olarak özetlenebilir. THY web sitesi veya acenteleri üzerinden verdiği sefer sorgulama, bilet satın alma, raporlama gibi hizmetleri API sayesinde yazılım geliştiricilerine açıyor.


Daha çok yurt dışındaki teknoloji şirketlerinde gördüğümüz bu yaklaşım yazılım geliştiriciler açısından büyük fayda sunuyor.

THY API’sini kullanabilmek için THY Developer portalından ücretsiz kayıt olup yapmak istediğiniz uygulamayı kaydetmeniz gerekiyor. Uygulama platformu olarak iOS, Android veya hibrid seçmek mümkün.

THY sağladığı API’leri farklı plan seviyelerinde sunuyor. Geliştirme aşamasındaki testler için Sandbox, saha testleri için Test Plan ve nihayi uygulama için Product Plan seçenekleri mevcut.

Türk Hava Yolları’nın bu yaklaşımının bilhassa Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki E-Okul platformu başta olmak üzere özel veya kamu bütün büyük kurum ve şirketler tarafından benimsenmesi yazılım sektörümüzün büyümesi için önem arz ediyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...