Arduino temelli, açık kaynak kodlu Wi-Fi telefon: WiPhone

WiPhone projesi WiFi üzerinden HD kalitesinde ücretsiz sesli arama imkanı sunan açık kaynaklı bir cep telefonu üretmeyi amaçlıyor.

Hacklenebilir, modüler, ucuz ve açık kaynaklı olacak bu telefon minimal bir arama deneyimi sunmanın yanısıra popüler Arduino platformunun sağladığı uyarlanabilirlik imkanını da beraberinde getiriyor.


WiPhone normal telefonlardan oldukça farklı çalışıyor. Bir sim kartı yok. Yani herhangi bir telekom firmasına ücret ödemeniz, sözleşme yapmanız gerekmiyor. Sesli arama yapmak için çevrenizdeki WiFi ağını kullanıyor. Bir kere cihazı satın aldıktan sonra etrafınızda bağlanabileceğiniz bir WiFi varsa bu ağ sayesinde internet üzerinden görüşme yapabiliyorsunuz.

WiPhone evlerimizde kullandığımız kablosuz ağlar da dahil pek çok genişbant WiFi ağında çalışıyor. Sahip olduğu donanımı genişleterek daha geniş amaçlara hizmet etmesini sağlamak mümkün.

“Telefonunuz size sahip olmasın, siz ona sahip olun”

Modern akıllı telefonların artık sahibi değiliz. Onları sadece taşıyoruz. Çeşitli izleme ağlarının, devlet kuruluşlarının çıkarlarına hizmet eden bir araç. Sen ona sahip değilsin, o sana sahip. Seni izler, reklamlar sunar. Kontrolümüze geri dönen, rahatlığımız için optimize edilmiş bir telefon istiyoruz.

-WiPhone

1 Mart’ta fon toplamaya başlayacak olan WiPhone’dan haberdar olmak veya ilk sahiplerinden biri olmak istiyorsanız burayı es geçmeyin.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...