Gerçek kişilerle ücretsiz İngilizce pratik yapabilmek için: RealLife

İngilizceyi daha doğrusu herhangi bir yabancı dili öğrenmek için karşılaşılan sorunlardan en büyüğü konuşma pratiği yapacak fırsatın kolay kolay ortaya çıkmamasıdır. Günümüzde pek çok online dil öğretim platformu bu sorunu aşmak için yüz yüze eğitim fırsatı sunuyor fakat bunlar ücretli olduğu için herkes faydalanamıyor. Bu sorunu çok pratik ve ücretsiz bir şekilde çözen bir uygulama var: RealLife.

RealLife uygulaması hem konuşma (speaking) hem de dinleme (listening) yeteneğini geliştirecek iki önemli özelliğe sahip. Uygulamanın speaking bölümünde dünya genelindeki bütün RealLife kullanıcıları arasından rastgele bir görüşme ayarlanıyor. Bu görüşme dört dakika sürüyor ve kullanıcı isterse kamerayı aktif hale getirip hem sesli hem de görüntülü olarak görüşmeyi sürdürebiliyor.


Görüşme başladıktan sonra ekstra 4 dakika daha talep edilebilecek bir buton görünüyor. Bu butona tıklanıldığında karşı tarafa bu talep iletiliyor. Karşı taraf onayladığında görüşme 4 dakika daha uzamış oluyor.

Görüşmeler o an uygulamayı kullanan kişiler arasından tamamen rastgele seçildiğinden aynı kişiye tekrar rastlamanız oldukça zor. Uygulama ülke ayırımı yapmadan kişileri buluşturuyor. Yani karşınıza Türkiye’den de kişiler çıkabilir.

Kötü niyetli kullanımları önlemek adına uygulamayı kullanmaya başlamadan önce bu üç önemli kural hatırlatılıyor.
Uygulama henüz yeni olduğundan olası hatalara karşı uyarılar yapılıyor. Ayrıca kötü niyetli kullanımların da bildirilmesi isteniyor.

Uygulamanın Podcast bölümünde bölümünde dinleme yeteneğini geliştirecek sesli yayınlar mevcut. Normal podcast yayınlarından farklı olarak bu bölümde sunulan içeriklerin ayrıca metinleri de uygulamada yer alıyor. Ses dosyası oynatıldıkça metin üzerinden otomatik olarak izlenebiliyor. Böylece kelimelerin doğru yazılışını da takip etme şansı sunuluyor.

İlk sürümü Mayıs 2021’de yayınlanan ve halen “early stage / erken aşama” seviyesinde olduğu belirtilen RealLife uygulaması 4.85 milyon üyeli, TV’de yayınlanan popüler diziler üzerinden İngilizce eğitimi veren RealLife English With TV Series YouTube kanalı sahipleri tarafından hazırlandı. Bu ekibin ayrıca 300 bine yakın üyesi olan RealLife English isimli başka bir kanalı da mevcut.

Uygulamanın iOS, Android ve Mac versiyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Learn English With TV Series YouTube kanalı 4.85 milyon üyeye sahip.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...