Google bağımsız Chrome uygulamalarını artık desteklemeyecek

Google’ın Chrome web tarayıcısı 2013’ten beri Mac, Windows ve Linux platformları için bağımsız pencerede çalışabilecek uygulamalara destek veriyor. Son zamanlarda pek rağbet görmeyen bu tarz uygulamalardan Google sunduğu destek iki yıl içerisinde tamamen çekilecek.

Chrome tarayıcısını basitleştirmek adına böyle bir karar alındığı belirtiliyor. Google geliştiricilerini daha standart web uygulamaları yapmaya yönlendirmek istiyor. Chrome uygulamaları ileride Chrome OS’la tekrar canlanabilir.


Aslında bu uygulamalar kendi küçük pencerelerinde gayet güzel çalışan bir görüntü sunmakla birlikte bu uygulamaların iş görebilmesi için arkaplanda tarayıcısının mutlaka çalışması gerekiyor. Uygulamalar tarayıcıdan bağımsız olarak kendi penceresinde çalıştığı için native uygulamalar gibi görünüyorlar. Örnek olarak Hangouts, Postman verilebilir.

Google 2017’nin ortalarından itibaren Chrome uygulama mağazasında Mac, Windows ve Linux kullanıcıları için sonuçları göstermeyecek ancak eklentiler hala erişilebilir olacak. 2018’in başlarından itibaren artık bu uygulamalar çalışmayacak.

Bu süre kullanıcılara ihtiyaçlarını alternatif uygulamalarla karşılayabilmeleri için yeterince vakit tanıyor. Aynı şekilde geliştiriciler de standart web uygulamaları hazırlamak için bu vakti değerlendirebilir.

Ayrıca Google’ın belirttiğine göre kullanıcıların sadece %1’i bu “paketlenmiş” uygulamaları kullanıyor. Diğerleri daha çok Netflix’in sunduğu gibi standart web uygulamalarını tercih ediyor.

Bazıları bu değişiklikten hoşlanmayıp tarayıcının daha kullanışsız bir hale geleceğini savunuyor.

postman

Chrome uygulaması şeklinde yazılmış Postman api istemcisi

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...