Minzo’nun Kaleminden: Markalar için Dijital PR’ın Önemi

Minzo Medya, günümüzde dijital PR’ın önemine ve neden dijital PR yapılması gerektiğine dair detayları kaleme aldı.

Marka ve firmalar için hedef kitleye sunacakları ürünleri doğru şekilde tanıtmak büyük bir öneme sahiptir. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan dijital PR, markaların hedefledikleri satışa ulaşabilmeleri için tercih edebilecekleri ideal yöntemlerden biridir. Dijital PR çalışmasının başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için işletmeler hitap ettikleri kitleyi güzel analiz edebilmelidir. Hangi sektörü hangi kitle ilgilendiriyorsa, asıl amaç sektörle ilgili olan kitleyi yakalayabilmektir. Dijital PR sayesinde ilgili müşteri kitlesine sunulan ürünler hakkında hızlı geri bildirimler almak mümkün. Markalar itibarlarını artırmak ve korumak amacıyla yaptıkları dijital PR çalışmalarıyla müşteri memnuniyetini üst seviyeye taşımayı da hedeflemektedir. Kurumsal ve iş yönetimi konusunda hassas olan firmalar için müşteri ilişkileri büyük bir öneme sahiptir.

Dijital PR çalışmalarına önem veren firmalarda, firma tanıtımının başarıyla gerçekleştirilebilmesi için; görsel hazırlama, görsel uyumlu tanıtım yazısı hazırlama, internet reklamları, sosyal medya hesap yönetimi gibi işlemler belli ekipler tarafınca yönetilir. Firmaların başarılı olması ve prestij kazanabilmesi için her işin alanında uzman ekipler tarafından yürütülmesi büyük önem arz eder. Dijital PR sadece bir dönemi kapsayan çalışmalarla kısıtlı değildir. Geleneksel PR olarak bilinen (Offline PR)’ın ihtiyaç duyulan dönemlerde yapılması, Dijital PR’ın da kısıtlanmasına sebep olmuştur. Günümüzde internet üzerinden yönetilen tüm sosyal hesaplar dijital PR çalışmalarının bir parçasıdır. Bu nedenle sosyal mecralarda yer alan firma hesaplarının aktif tutulup, anlık müşteri kitlesiyle iletişimde kalabilmek, firmaların daha göz önünde olmasına ve tanınırlıklarının artmasına sebep olur.

Neden Dijital PR Yapmalısınız?

Marka ve firmaların sundukları hizmetleri müşteri kitlesine daha hızlı ve etkili şekilde ulaştırmasına vesile olan Dijital PR, günümüzde sıklıkla tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biridir. Günümüzde internet kullanımının artmasıyla beraber, dijital PR’a verilen önemin de arttığı görülmektedir. Sosyal ağların kullanımının artması, marka ve firmaların dijital ortamlarda görünürlüğünün de artması demektir. Peki, kimler dijital PR yapmalıdır? İşte detaylar…  • Satış hedefi belirleyen ve sunduğu hizmetleriyle hedef müşteri kitlesinin dikkatini çekmek isteyen firmalar,
  • Kriz döneminden çıkan ve bu süreci atlatabilmek için satışlarını artırmayı planlayanlar,
  • Marka prestijini artırmak, ürün ve güncel kampanyalarını müşteri kitlesine duyurmak isteyenler,
  • Hitap ettiği kitleyi artırmak ve ismini daha fazla kişiye duyurmak isteyenler dijital PR çalışması yaparak hedefledikleri başarıya ulaşabilirler.

Dijital PR çalışmasını destekleyen en önemli detaylardan birisi de hazırlanan seo uyumlu makale çeşitliliğidir. Marka ve firmalar blog sayfalarında, sosyal medya kanallarında ya da haber sitelerinde içeriklerinin yayımlanmasını sağlayarak aynı anda yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşabilirler. Haber siteleri, youtube kanalları, sosyal medya araçları, blog sayfaları, forum ve sözlükler dijital iletişimin kollarıdır. Dijital PR çalışmasıyla markaların asıl hedefi, müşteri kitlesinin hafızasına kazınabilmek ve hedef kitle tarafından olumlu geri bildirim alabilmektir. SEO çalışmalarıyla da marka ve firmaların site görünürlüğü artırılmalı, Google sıralamasında rakiplerinden sıyrılması hedeflenmelidir.

Daha Fazlası: https://www.minzo.com.tr/

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...