TOGG Batarya teknolojisi için dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis ile Türkiye’de üretim konusunda anlaştı.

Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu TOGG yerli elektrikli otomobil üretimi için bir adımı daha geride bıraktı. Bir yıl süren araştırmalar sonucunda Li-Ion bataryaların üretimi için dünyanın ileri gelen pil üreticilerinden Farasis ile anlaşma imzalandı. Piller Türkiye’de üretilecek.

TOGG Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklama videosu şirketin sosyal medya hesaplarından yayınlandı. Günümüzün elektrikli araçlarının sürdürülebilir başarısının en önemli ayaklarından birinin batarya teknolojisi olduğunu vurgulayan Karakaş bu konuda şirketin stratejik hedeflerine en uygun olarak Farasis ile beraber çalışmak üzere bir iyi niyet mektubu imzaladıklarını ifade etti.


Yapılan anlaşmaya göre iki şirket bir ortak girişim kurarak pil üretiminde beraber Ar-Ge yapacak ve ilerde hücre kimyasıyla ilgili çalışmalar da yapılacak. Ortaya çıkacak ürünler sadece araçlardaki Li-Ion piller için değil, bu araçların evlerde şarj edilebilmesi için kullanılacak depolama teknolojilerini de kapsayacak. Karakaş, batarya alanındaki bu gelişmelerin önümüzdeki on yıl içerisinde önemli bir pazar haline geleceğini ve şirket olarak bu pazarda yer almak istediklerini belirtti.

Batarya üretiminde ham madde nereden sağlanacak?

Gürcan Karakaş yayınlanan videoda ham madde konusunda Türkiye’nin şanslı olduğunu ve özellikle Nikel ve Kobal madenlerinin zaten mevcut olduğunu ve son dönemlerde duyurulduğu üzere Lityum çıkarılması için de çalışmalar yapıldığını ifade etti. Dolayısıyla batarya için en önemli bileşenler olan Nikel, Kobal ve Lityum Türkiye’den tedarik edilebilecek.

Anlaşmanın Türkiye için önemi nedir?

TOGG’un başından beri bir teknoloji projesi olduğunu ve bu projenin Türkiye’nin ihtiyacı olan diğer yeni teknolojilerin geliştirilmesi için de tetikleyici olacağını vurgulayan CEO, yapılan bu anlaşmayla üretilecek pillerin sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için olmadığını, bu sayede Türkiye’deki otomobil teknolojisi altyapısının diğer üreticiler için de cazip bir hale gelmesinin sağlanacağını söyledi. TOGG uzun vadede diğer üreticiler için de pil üretilebilecek.

Ayrıca otomobil dışındaki istasyon veya konut alanlarındaki enerji depolama çözümleri konusunda da faaliyetler olacak.

(TOGG ve Farasis’in yapacağı) bu ortak girişim ile ülkemizin özellikle enerji çözümleri konusunda bölgesel bir güç haline geleceği aşikar. Bu sadece otomobil sektörünün oyuncuları için cazip bir merkez olmasının yanında enerji çözümleri için, enerji depolama için, otomotiv dışındaki kullanım için Türkiye ve çevresindeki ülkeler için de önemli bir merkez haline gelecek.

M. Gürcan Karakaş, TOGG CEO’su
https://twitter.com/TOGG2022/status/1318478276264853504?s=20

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...