Tesla güneş panelli çatı sistemini ve Powerwall 2 bataryasını duyurdu

Tesla CEO’su Elon Musk Solar City‘i satın altından sonra konuşulmaya başlanan güneş panelli çatı sistemini Los Angeles’taki Universal Studios’da açıkladı. Ayrıca 5500 dolarlık yüksek kapasiteli ev kullanımına yönelik Powerwall 2 bataryası ve şirketler için geliştirilen PowerPack 2 de aynı etkinlikte tanıtıldı. Fotovoltaik hücreler içeren çatı panelleri bir kaç haftadır Musk ve şirketi tarafından dile getiriliyordu.

Tesla’nın güneş panelli çatı sisteminin fiyatı hakkında net bir rakam söylenmedi ancak Musk normal bir çatı sisteminden daha düşük bir maliyete sahip olduğunu belirtti. Şirket bu yeni ürünü inşaat firmalarına değil doğrudan tüketicilere satmayı planlıyor.


tesla-panel

Universal Studio’da yapılan etkinlikte bilinen dizilerden Desperate Housewives’in evinin garaj çatısı önceden Tesla’nın yeni çatı panelleriyle kaplandı. Seyirciler Musk’u beklerken şirketin hedeflediği üzere kimse eve dikkat etmedi çünkü gayet sıradan bir ev gibi görünüyordu.

tesla solar roof

 

İnsanların doğrudan kendi gözleriyle yeni çatı sistemini görmesini isteyen Musk evin kalan kısmındaki çatıyı orijinal bırakarak görünüşte herhangi bir sıkıntı olmadığını da ispatlamış oldu.

Güneş panelleri sadece gündüz faydalı olacağından Tesla’nın güneş battıktan sonra da enerji ihtiyacını giderecek bir çözümü bulunuyor: Powerwall.

Etkinlikte yeni modeli tanıtılan bu batarya sistemi bir önceki versiyonun iki katı (14 kWh) lityum-ion pil içeriyor. Powerwall 2  dört odalı bir evin aydınlatma, buzdolabı ve diğer elektronik aletlerini gün boyunca çalıştırmaya yetebilecek bir enerjiye sahip.

Yeni Powerwall dahili bir güç çeviri içeriyor. Bir önceki modelinde ayrı olan bu parça yenisinde entegre olarak kullanılmış. Bu güç çevirici güneş panellerinden gelen enerjiyi elektriğe çeviriyor.

Musk quartz’dan imal edilen “yarı-sonsuz” denebilecek bir ömre sahip olan güneş panellerini 2017 yazından itibaren satışa çıkaracaklarını söyledi.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...