Spectrum ile eski fotoğraflarınıza renk katın

Siyah beyaz fotoğrafları binbir zahmetle renklendirmek Spectrum uygulaması ile tarihe karışabilir. Tek hamlede fotoğrafları renklendiren bu mobil uygulama oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor.

Siyah beyaz fotoğraflardaki yeşil alanları, gökyüzünü, denizi doğru tutturan uygulama fotoğrafdaki tonlara bağlı olarak diğer yüzeylerde biraz problem yaşayabiliyor.


Çok sayıda fotoğraf üzerinde yaptığımız denemelerde renkli sonuçlar elde edebildiğimiz gibi sadece sephia filtresi uygulamış gibi neticeler de yok değil.

Test için internette bulduğumuz eski fotoğrafların yanısıra normalde renkli olan bir fotoğrafı önce tonlu siyah beyaz haline getirip sonra Spectrum ile renklendirdik. Sonuçta kırmızı otobüslerin rengi gayet iyi otururken krem rengi alanlarda biraz dağıldığını farkettik. Yine de herhangi bir ayar gerektirmeden bu kadar iyi netice vermesi yazılımın vazifesini yerine getirdiğini kanıtlıyor.

spectrum deney

Uygulamanın sadece iOS versiyonu mevcut ve fiyatı 4.99 dolar.

Spectrum ile renklendirme yaptığımız bazı fotoğraflar:

spectrum6

spectrum5

spectrum4

spectrum1

spectrum2

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...