Apple son reklamında iPad Pro’yu bilgisayar olarak vurguluyor – video

Apple iPad Pro’nun aslında bir bilgisayar olduğunu kabul ettirmeye çalışıyor. Markanın 9.7 inçlik tabletinin son reklamında opsiyonel klavyesi, Apple Pencil kalemi ve üzerindeki uygulamalar ile sadece bir tablet olmadığına vurgu yapılıyor.

30 Saniyelik reklam bizim yeşilçam filmlerinden aşina olduğumuz “Sevgi neydi?” gibi “Bilgisayar neydi?” başlığıyla sunuluyor. Videoda usta bir şekilde cihazın yetenekleri sergilenip insanların düşündüğü bilgisayarın monitör, klavye ve uygulamalar şeklinde özetleniyor ve iPad Pro’nun bunların üstüne klavyeye her zaman ihtiyacı olmadığı gibi dokunarak ya da özel kalemiyle üzerinde yazıp çizerek kullanabileceğiniz bir ekrana sahip olduğu hatırlatılıyor.


Pazartesi günü YouTube’da yayınlanan reklam tam da Apple’in 2016 mali yılındaki üçüncü çeyreğine ait finans raporunu duyurmasından bir kaç gün sonrasına denk geldi. Bu dönemde 42.4 milyar dolar gelir elde eden firma net olarak 7.8 milyar dolar kar sağladı. Geçtiğimiz sene aynı dönem için 49.61 milyar dolar gelir üzerinden net 10.7 milyar dolar kar elde etmişti.

Bunu şu şekilde yorumlayabiliriz. Apple iPad Pro’ları diğerlerine nazaran daha fazla satıyor. Bu cihaz işlemci gücü, kamerası, kalem ve klavyesi ile çok güçlü.

Büyük çocuklara yer yok

iPad Pro’nun bilgisayarın yerini tutabileceğine odaklanan bu reklamda gözleriniz 12.9 inçlik büyük iPad Pro’yu da arıyor ama onu göremiyorsunuz. Eğer bu video bir reklam serisinin parçası ise önümüzdeki günlerde daha kurumsal ya da iş odaklı reklamlarda büyük tabletin de yer alacağını öngörebiliriz.

Reklamda iPad Pro’nun Microsoft Word üzerinden kelime işlemci gücü, Procreate üzerinden kalem ve çizim özelliği, PowerPaint ve iMessage üzerinden bölünmüş ekran (split-screen) özelliği ve son olarak PiP (Picture in Picture) ile tüm pencerelerin üstünde bağımsız olarak video izleyebilme özelliği sıkıştırılmış olarak gösteriliyor ve “daha ne olsun” demek isteniyor.

ipad pro 12.9 "

Tabletler bilgisayar yerini alabilir mi? Muhtemelen. Hatta bundan 3-4 yıl önce “Ne zaman MacOS’u kullanabilecek büyük bir tablet yapacaklar?” diye sitem edenler oluyordu. Daha iPad Pro dedikoduları bile çıkmadan oluşan bu tarz istekler aslında gidişatı da haber veriyor gibi. Microsoft tarafında Surface Pro 4 en azından Windows tabanlı bilgisayarların yerini tutabileceğini ispatladı.

iPad için şunu sormak lazım: iPad Pro MacBook’un yerini tutabilir mi?

Büyük bir ihtimalle, evet.

Kaynak: Mashable

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...