Dünyanın ilk güneş paneli yolu Fransa’da açıldı

Dünyanın ilk güneş paneli yolu Fransa Normandiya’daki Tourouvre-au-Perche isimli kasabada bulunuyor. 1 Km’lik yol 22 Aralık’ta Fransa Ekoloji Bakanı Ségolène Royal tarafından hizmete açıldı.

Sokak lambalarına enerji sağlayacak kadar elektrik üreten yol çok etkileyici görünmese de yine de bir ilk olma özelliği taşıyor. 5.2 milyon dolar gibi yüksek bir rakama maledilen yol üzerinden geçecek ağırlıklara dayanabilmesi için silikon esaslı bir reçine ile örüldü. Bakan Royal 1000 kilometrelik Fransa otoyollarında kurulu güneş panelleri görmek istediğini belirtti.


Bu yol projesi pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Çatılara monte edilen açılı panellere nazaran daha az etkili ve daha pahalı olması en başta geliyor. Yol panellerini kuran şirket Colas’a göre ileride yapılacak panellerin maliyeti daha da düşecek ve dünya çapında yaklaşık 100 güneş panelli yol projesi bulunuyor.

Solar Roadway isimli başka bir şirket bu yılın başlarında Missouri Conway’deki Route 66 Karşılama Merkezi’nde az sayıda panel monte etmişti. Bu şirket de Colas ve Fransızlar gibi büyük maliyet sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardı.

Belki de Tesla’nın geçtiğimiz aylarda sunduğu güneş çatıları en iyi enerji çözümüdür.

Kaynak: The Verge

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...