Apple yapay zeka üzerine ilk kez makale yayınladı

Apple’ın yapay zeka (AI) direktörü Russ Salakhutdinov geçtiğimiz günlerde firmanın yapay zeka konusundaki çalışmalarını yayınlayacağını belirtmişti. İlk makale ne zaman yayınlanır? Veriler de halka açık olur mu? Şirketin potansiyel ticari sırları ortaya çıkar mı? Bu sorular çoğalmaya başlamıştı ki “görüntü işleme / computer vision” konusunda ilk makalenin yayınlandığı bildirildi.

Bu makale fotoğraflardaki öğeleri herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan işaretlemek konusunda kaleme alınmış. Gerçek dünyadaki durumları ele alabilmek için maliyeti düşük zayıf simülasyon görüntüleri kullanılarak nesnelerin yazılıma öğretilmesi üzerine yapılan çalışmalar yer alıyor.


Apple’ın yapay zeka üzerine makale yayınlaması artık tamamen açık bir kitap gibi önümüze serileceği manasını taşımıyor. Şirketin bilime ne kadar şeffaf olacağı önümüzdeki bir kaç yılda netleşecektir. Ancak yine de paylaşma adına büyük bir adım attığı söylenebilir. Apple’ın bilime katkı sağlama konusundaki geçmiş isteksizliğinin nedeni potansiyel ticari kaygılar olabilir. Ancak elde ettiği bilimsel gelişmeleri paylaştıkça sürücüsüz otomobiller, Siri ve diğer yapay zekalı projeler için yetenekli insanları kendine çekecek bir cazibe oluşturabilir.

Makalede Cambridge Üniversitesi’nde Mitsubishi Elektrik Araştırma Laboratuvarında çalışan Öncel Tüzel isimli bir Türk bilimadamının da imzası bulunuyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...