Zuckerberg kendi Jarvis’ini inşa ediyor

Demir Adam’ın yapay zeka teknolojisi Jarvis demek sadece bizi değil, Mark Zuckerberg’i de etkilemiş olmalı ki oturup kendi Jarvis‘ini yapmış.

Her yeni yıl başlangıcında Facebook’taki işlerinin dışında kendini yeni bir şey geliştirmek için zora sokan Zuckerberg geçtiğimiz yıllarda Çince öğrenmeyi, her ay 2 kitap bitirmeyi ve her gün yeni biriyle tanışmayı bu sayede başarmış.


Bu doğrultuda 2016’nın başında evde kendisine ve işlerine yardımcı olacak basit bir yapay zeka sistemi inşa etmeyi planlayan 32 yaşındaki CEO nihayet yıl boyunca yaptığı çalışmaların meyvesini aldı ve geçtiğimiz günlerde bir video ile Jarvis’ini tanıttı.

Evdeki ışıkları, sıcaklığı, müziği, güvenlik sistemini ve hatta ekmek kızartma makinesini bile kontrol edebilen sistem sahibinin alışkanlıklarını da öğrenebiliyor. Jarvis’le doğrudan seslenerek iletişime geçilebildiği gibi akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden de konuşulabiliyor. Zuckerberg bu sistemi geliştirmek için Python, PHP ve Objective C’de yazılmış, doğal dil işleme, ses tanıma ve yüz tanıma gibi pek çok yapay zeka tekniğini kullanmış.

Jarvis ne demek?

Jarvis aslında bir kısaltma. Just A Rather Very Intelligent System kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bu kısaltma (Sadece Çok Akıllı Bir Sistem) manasına geliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...