YouTube bitiş ekranı özelliğini duyurdu

bitiş ekranı

YouTube geçtiğimiz günlerde resmî blogunda yazdığı yazıyla bitiş ekranı (end screen) özelliğini tüm kullanıcılara duyurdu. Aslında bu özelliği yaz aylarına girerken beta olarak bazı kullanıcılara açmıştı, hatta ülkemizde de bazı YouTube kanalları bu özelliği kullanıyordu. Artık tüm kanallar için kullanılabilir hâle geldi.

Bitiş ekranı sayesinde YouTube içerik üreticileri video sonuna ekledikleri kutularla videolara, oynatma listelerine, YouTube kanallarına ve internet sitelerine daha kolay ve daha pratik bir şekilde yönlendirme yapabilecekler. Aslında YouTube bu özelliği sunmadan önce de içerik üreticileri kendi çabalarıyla bir şeyler tasarlayıp, kendi bitiş ekranlarını oluşturuyorlardı. Ancak o ekrana sadece masaüstünden ulaşmak mümkündü, mobildeki kullanıcılar ve ek açıklamaları kapatan masaüstü kullanıcılar için bu son ekranlar hiçbir işe yaramıyordu.


YouTube daha sonra YouTube kartları özelliğini mobil kullanıcılara da sundu. Bu değişiklikle beraber mobil kullanıcılar için YouTube kartları özelliğini kullananlar olsa da, bu da tam olarak çözüm sağlayamamıştı. Bitiş ekranı özelliğini kullanmaya başlayan kanallar kartları daha etkili kullanma şansı yakalayacaklar. Çünkü mobil kullanıcıları hedef alarak kullandıkları kartları, eskisi gibi kullanmaları gerekmeyecek. YouTube bu hamlesiyle birlikte mobil kullanıcılara verdiği önemi bir kez daha gösterdi.

Bitiş ekranıyla birlikte neler değişecek?

Bitiş ekranı özelliği sayesinde artık hem mobil kullanıcılar hem de masaüstü kullanıcılar videoların sonunda daha fazla içeriğe, kanala ulaşabilecekler. Bitiş ekranı özelliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte ek açıklamalar (annotations) özelliğine daha fazla ihtiyaç duyulmayacak. Bu ekranlardaki tıklama istatistikleri yine YouTube içerik üreticilerinin kendi yönetici panellerinde bulunan istatistik sayfasında görüntülenebilecek.

Kaynak: TechCrunch

Bunlar da hoşunuza gidebilir...