Jason Bourne geri döndü

Geldi, geliyor, gelecek derken en son 2007’de çatıdan atlarken vurulup nehre düşen Jason Bourne nihayet Matt Damon’un oyunculuğu ve Paul Greengrass’ın yönetmenliği ile geri döndü.

Robert Ludlum‘un aynı isimli seri romanı büyük ölçüde kırpılarak oluşturulan Jason Bourne’da son filmin senaryosu 2. ve 3. bölümleri çeken Paul Greengrass ve Christopher Rouse tarafından yazıldı. “Identity”, “Supremacy” ve “Ultimatom” gibi alt başlıklarıyla meşhur bu seride Matt Damon’un oynamadığı 4. film bile “Legacy” alt başlığına sahipken son filmin sadece “Jason Bourne” ismini taşıması biraz hayal kırıklığı oluşturmadı değil.


Son filmde Matt Damon’un yanında Alicia Vikander ve Tommy Lee Jones de başroldeler. Bunun yanısıra eski simalardan Julia Stiles‘da Nicky Parsons rolüyle yine sadık bir şekilde Bourne’un yanında yer alıyor.

Henüz ekranda yapımcı markaların logo videoları görünmeye başladığı ilk saniyelerinden itibaren Bourne havasına gireceğinize emin olduğumuz bu film fragmanlarında görebileceğinizden fazlasını söylememek için lafı fazla uzatmak istemiyoruz ancak bu paragraftan sonrası için söz veremeyiz. O nedenle spoiler almak istemeyenlere bunu hatırlatalım.

Bourne

Spoiler Alert!

Filmloverss sitesinde neredeyse 1 yıl öncesinde yer alan bir yazıda gayet net belirtildiği üzere bu filmde oldukça güçlü politik olaylar yer alıyor. Amerikada patlak veren Edward Snowden olayı, Yunanistan’daki ayaklanmalar filmde işlenen konular arasında. Yabancı güçlerin toplumsal olaylarda nasıl etkili oldukları Hollywood’un kendi ağzından bu ve benzeri yapımlarda gayet net anlatılıyor.

Bourne’un son filminde ayrıca çok güçlü bir sosyal medya şirketi ile Amerikan ulusal güvenlik kurumlarının arasındaki gizli ilişkilere değiniliyor. Facebook ve Apple gibi milyarlarca kullanıcının verileri avuçlarının içerisinde olan firmalar güvenlik kurumlarının her zaman menüsünde yer almaktadır. Ucu tehlikeli neticelere varabilen bu ilişkiler de filmde seyirciye yansıtılanlar arasında.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...