Ankara’da üretilen yerli elektrikli otobüs Sileo Avrupa’da yerini sağlamlaştırıyor: Almanya’ya 23 araç daha ihraç edildi.

Bozankaya firmasının daha önce sayfalarımızda da yer verdiğimiz yerli elektrikli otobüsü Sileo en son 23 araçlık Almanya ihracatıyla Avrupa’da yerini sağlamlaştırıyor.

4 Saatlik sarjla 400 km menzil sunan %100 elektrikli otobüsler Ankara’da üretiliyor. Çevre dostu, sıfır emisyon ve sessiz bir sürüş imkanı sunan otobüsler verimlilikleriyle de kalabalık şehirlerde toplu taşıma için büyük avantaj sağlıyor.


Sileo otobüsler 10, 12, 18 ve 25 metrelik modellerde üretiliyor. 75-232 yolcu kapasitesi bulunan araçlar azami olarak saatte 70 km hızla gidebiliyor.

Kilometre başına 0.8 kWh (kilovat saat) enerji harcayan otobüsler dizel yakıtlı muadillerine nazaran %80 daha ekonomik bir tüketim sağlıyor.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay 2017’de verdiği bir ropörtajda ürettikleri otobüsler hakkında şöyle demişti:

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay

“Örneğin 12 metrelik dizel aracımız, İstanbul gibi bir yerde yaklaşık 100 kilometrede 50 litre yakıt tüketiyor. Bu da kilometre başına 1,5-2 liralık tüketim anlamına geliyor. Aynı boyuttaki bir elektrikli araç, tam dolu yolcuyla ve klimalar tamamen çalıştığında, kilometre başına 1 kilovat saat enerji harcıyor. Bu da ev elektriği hesabına göre 33 kuruşa karşılık geliyor. Belediye olarak sanayi elektriği kullandığınızda bu tutar 22, gece tarifesi kullanıldığı zaman ise 12 kuruşa kadar düşüyor. Bu anlamda çok büyük bir tasarruftan söz ediyoruz.”

Günay, belediyelerin filo satın almaları durumunda aynı anda 15-20 aracı sarj edebilecek altyapıları olduğunu belirtmişti.

Bilhassa İstanbul’da Metrobüs hattı için ideal görünen bu ve benzeri elektrikli otobüslerin neden tercih edilmediği merak konusu oluyor.

Kaynak: Yeni Şafak

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...