Google Translatotron ile kendi sesinizle başka bir dilde konuşmanızı sağlayacak

Google Translatotron isimli yeni yapay zeka ürünü ile kendi sesinizde başka bir dilde konuşmanıza yardımcı olacak.

Google’ın en çok kullanılan ürünlerinden biri olan Google Çeviri (Google Translate) ile metinlerden veya metin fotoğraflarından faydalanılarak çeviri yapmak ve metni seslendirmek mümkün. Üstelik son bir iki yıldır çeviriler gayet tutarlı olabiliyor. Şirket şimdi doğrudan konuşmayı çevirecek, herhangi bir metin kullanmaya gerek bırakmayacak Translatotron adında yeni bir proje başlatıyor.


Google’ın AI blogunda yayınlanan bir yazıda, projenin arkasındaki ekibin sesi dönüştürmek için konuşmadan metne ve daha sonra metinden konuşmaya geçmek yerine, sinir ağlarına dayalı yeni bir model kullanacağı ifade ediliyor
 

Translatotron, bir dilden diğerine çeviri yaparken konuşmacının sesinin özelliklerini de koruyabilir. Bu özellik ileride filmleri ve TV programlarını dublajlayan ses editörleri için gerçekten yararlı olabilir.

Araştırmacılar, yeni modelin çevirilerinin geleneksel modeller kadar kesin olmadığını, ancak yeni modelin doğruluğunun yakın zamanda iyileşeceğinden emin olduklarını bildiriyor.

iTranslate ve SayHi gibi sesleri kullanarak bir dili diğerine çevirmeye çalışan pek çok uygulama var. Fakat hala istedikleri kadar pürüzsüz ve hatasız değiller.

Henüz çalışan bir demo göremesek de Google’ın yeni teknolojisi merak uyandırıyor. Bu teknoloji ve kullanılan model hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...