Instagram Stories Chrome eklentisi ile webde görülebiliyor

Instagram Snapchat’e meydan okurcasına bünyesine kattığı “Instagram Stories” özelliği ile kullanıcılarını kendine daha sıkı bağlamaya çalışıyor.

Şimdilik sadece mobil uygulama üzerinden kullanılabilen bu özellik Alec Garcia isimli bir yazılımcının geliştirdiği Chrome IG Story eklentisi ile artık webden de izlenebilecek.


Eklentiyi kurup aktif hale getirdikten sonra Instagram hesabınıza Chrome ile girdiğinizde en üstte takip ettiğiniz kullanıcıların Stories’lerine bakabilirsiniz.

Eklentinin normalden biraz daha farklı çalıştığını söyleyebiliriz. Stories alanındaki kullanıcılara tıkladığınızda dilerseniz tam ekran olarak hikayeler arasında sağ-sol oklarını kullanarak dolaşabilir, ESC tuşu ile kapatabilirsiniz. Fakat bu eklentide mobilde bulamayacağınız bir özellik var. Kullanıcıya sağ tıkladığınızda “Download Story” seçeneği çıkıyor. Buna tıkladığınızda o kullanıcının gün içerisinde “Stories” altında kaydettiği bütün fotoğraf ve videoları bilgisayarınıza ziplenmiş olarak indirebiliyorsunuz.

download_stories

Instagram daima mobil öncelikli bir uygulama olmuştur. Web sürümü hep geriden gelmekle beraber eskiye nazaran iyileştirilmiş olsa da bu sosyal platforma sadece mobil üzerinden ve kendi uygulamasıyla gönderi yapılabiliyor. Bununla birlikte Instagram kendi API’sinin bütün gönderi akışını kapsayacak şekilde kullanılmasından pek hoşlanmadığı için bu eklenti çok uzun soluklu olamayabilir.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...