Adblock Plus Facebook engellini aştı

Facebook ve reklam engelleyiciler arasındaki savaş giderek kızışıyor. Facebook geliştirdikleri yeni teknikle reklam engelleyicilere takılmadan reklamları gösterebileceklerini daha iki gün önce iddia etmişti. Bu konuda nam yapmış olan Adblock Plus ise çok geçmeden yayınladığı bir güncellemeyle sosyal medya şirketinin reklamlarını hala engelleyebildiğini duyurdu.

Reklamlarından kurtulmak için tek yapmanız gereken Adblock filtrelerinizi güncellemek.


Facebook daha önceki açıklamalarında herhangi bir reklam engelleme yazılımına kendilerini beyaz listeye almaları için bir ücret ödemediklerini bildirmişti. Onun yerine reklamların algılanmasını zorlaştıracak değişikliklere gidildiği ve kullanıcılara ne çeşit reklamlar görmek istediklerine dair daha fazla kontrol imkanı sunulduğu ifade edildi.

Adblock Plus’tan Ben Williams‘ın ifadelerine göre her iki taraf açısından bu savaş anlamsız bir döngüye doğru ilerliyor. Facebook her an Adblock’un son filtrelerinden de aşabilecek bir reklam mekanizması üretebilir. Bunun sonrasında Adblock Plus veya başka bir reklam engelleyici yazılım da bu yeni duruma uyum sağlayacak bir kod geliştirebilir. Bu döngü defalarca tekrarlanabilir.

Öte yandan Williams son filtrenin henüz yeterince test edilmediğini belirterek çok keskin bir filtre olmadığını, bazı durumlarda normal gönderileri de engelleyebileceğine dikkat çekti. Facebook adına konuşan bir yetkili de reklam engelleyici yazılımların normal gönderileri de engelleyerek kullanıcıları cezalandırdığı vurgusunu yaptı.

Gelirinin çoğunu reklamlardan kazanan Facebook için reklam engelleyicilere karşı tavır alması mantıklı görünüyor. Fakat kullanıcılar reklamları engellemek için uğraştıkları müddetçe Facebook bu savaşı yakın bir zamanda kazanamayacak gibi duruyor.

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...