Boston Dynamics’ten mutfak toparlayabilen robot

Her geçen gün Terminatör’deki Skynet‘e biraz daha yaklaşan Boston Dynamics gözümüzü korkutmakla birlikte yetenekli robotlarını artan bir çeşitlilikle üretmeye devam ediyor ediyor.

Firma karda kışda devrilmeden yürüyebilen, sahibi tarafından tekmelense de düştüğü yerden kalkabilen devasa katırlardan sonra şimdi nispeten daha az ses çıkaran, daha az ürkütücü, köpek kadar sevimli olmasa da yaklaşık aynı ebatlarında SpotMini isminde bir robot daha geliştirdi.


SpotMini güzergahında ilerlerken masanın altından geçebileceğini hesaplayıp eğilebiliyor, sırtı üzerine katlayabildiği ürkütücü bir kafa-boyun mekanizmasıyla mutfağınızı toparlayıp bulaşık makinenize yerleştirebiliyor.

Bilhassa ev içinde rahatça gezip dolaşabilecek şekilde tasarlanan SpotMini ağız gibi kullandığı kafasıyla size gazetenizi, terliğinizi, içeceğinizi vs getirebiliyor.

Boston Dynamics’in henüz SpotMini’nin halka satışı ile ilgili duyurduğu bir plan olmamakla beraber firmanın yeteneklerini sergilemesi açısından çok önemli bir robot olduğu aşikar.

Kaynak: CultofMac

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...