Volkswagen 500 km menzinli elektrikli aracıyla Tesla’ya rakip olacak

Tesla Model 3’ün 200 mil (320 km) menzilini etkileyici buluyorsanız Volkswagen’i duyana kadar bekleyin.

Geçtiğimiz yıl emisyon skandalıyla biraz yara alsa da firma yoluna devam ediyor. Üretim hattında yeni ve heyecan verici bir proje var: uzun menzinli elektrikli otomobiller.


Alman üreticinin yaklaşık 500 km  menzilli elektrikli otomobil üzerine çalıştığı biliniyordu ancak dünya gözüyle henüz herhangi bir şey görülmüş değildi. Özellikleri hakkında da bilgi yoktu.

Detaylar

VW CEO’su Hebert Diess alman dergisi Wirtschafts Woche’e verdiği ropörtajda henüz ismi konmamış elektrikli otomobil için menzil aralığını 400-600 km olarak belirtti. Her halükarda elektrikli otomobiller için şimdiye kadar ki en uzun menzil olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca elektrikli aracın Golf ebatlarında olacağını ancak Passat sedan kadar bagaj kapasitesi bulunacağını söyledi. Dolayısıyla geçen sene CES’de tanıtılan BUDD-e isimli elektrikli mikrobüs (haberin fotoğrafındaki araç) gibi bir görüntüde olmayacağı kesin.

Tesla’nın da kendi mikrobüs projesi üzerine çalıştığı biliniyor fakat ne zaman duyurulacağı hakkında henüz bilgi yok. Öte yandan VW Eylül’deki Paris Motor Fuarı’nda boy gösterebilir.

Aslında 2017 sonunda teslim edilmeye başlanacak olan Tesla Model 3 yada 2018-2019’da üretilecek VW beklemeye gerek yok. Chevrolet’in Bolt EV otomobili bu yılın sonunda satılmaya başlanacak.

Ülkemizde de bu arabaların satılma imkanı olsa çok güzel olurdu. Ancak akaryakıt devleri ellerindeki kaynakları son damlasına kadar bize satmadan bu işin önü zor açılır gibi görünüyor. Belki Tübitak’ın hali hazırda geliştirdiği menzili uzatılmış elektrikli otomobil projesi bu konuya derman olabilir ancak bu proje tamamlansa dahi satılmaya hazır bir otomobil ortaya çıkmayacak. Ticari bir oluşumun bu otomobili seri olarak üretmesi ve satmasını beklememiz gerekecek.

Kaynak: Mashable

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...