Web tabanlı, online ve ücretsiz ekran kaydetme aracı: RecordCast

Modern tarayıcıların (browser) gelişmesi ile artık pek çok uygulama yerini online yazılımlara bırakıyor. Bunlardan biri de web tabanlı online ekran kaydetme imkanı sunan RecordCast.

Browser üzerinden çalışan RecordCast tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Herhangi bir uygulama, yada eklenti (plugin) kurmanız gerekmiyor. Bütün ekranı ya da belli bir çerçeveyi kaydetmenizi sağlayan servis daha sonra bu kaydı indirme ya da indirmeden önce düzenleme imkanı da sunuyor.


Ekran kaydını düzenlerken metin, müzik ekleyebiliyor ve geçişleri ayarlayabiliyorsunuz.

Hangi amaçlarla kullanılabilir?

RecordCast ile öğrenciler için eğitici videolar ya da bir uygulamanın nasıl kullanıldığını gösteren kılavuzlar hazırlanabilir. Ya da kurumsal çalışmalarda bir ürünü tanıtırken statik sunum sayfaları yerine doğrudan ürünün kendisini kullanarak daha zengin bir içerik sağlanabilir.

Ekran kaydını başlatmak için tarayıcıya izin vermek gerekiyor.

Nasıl Kullanılır?

Sayfadaki Start Recording (Kaydetmeye Başla) butonuna bastığınızda ses kaynağı için tercihinizi belirtmelisiniz. Mikrofon ya da bilgisayarınızdaki ses çıkışını tercih edebileceğiniz gibi sessiz modu da kullanabilirsiniz. Sonrasında browser üzerinden gelen izin penceresini kullanarak bütün ekranı mı, belli bir uygulamayı mı yoksa tarayıcıda açık olan bir tabı mı kaydetmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Sonrasında start butonuna basarak kaydı başlatıyorsunuz. Kaydı bitirdiğinizde önizleme ekranı geliyor. Buradan videoyu doğrudan indirebildiğiniz gibi düzenlemeler de yapabiliyorsunuz. Düzenleme işlemi flexclip.com servisi üzerinden yapılıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...