Bilinçli Paylaşım: Sosyal ağlar, Uygulamalar ve Oyunlar

Çocuğunuza sosyal ağlarda, uygulamalarda ve oyunlarda güvende kalması için yardımcı olun.

Çocuklara paylaşmalarını söylüyoruz ama çevrimiçi ortam farklı. Aslında bazen çevrimiçi paylaşım yapmak tehlikeli olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını çevrimiçi ortamda güvende tutmak için bilinçli paylaşımın ne olduğunu öğrenmesi gerekiyor.


Çocuğunuzla konuşmak onları güvende tutmak için en iyi yol. Ama her şeyin böyle hızla değişmesi yüzünden bilginizi güncel tutmak zor olabilir.

Diğer ebeveynlerin en popüler sosyal uygulamalar ve oyunlar hakkında ne düşündüğünü, doğru yaşın kaç olduğunu ve gizlilikle güvenlik detaylarını sitemizdeki yazılar sayesinde öğrenin.

Açık, gereksiz pratik tavsiyemiz internetin karmaşıklığını çözecek ve size diğer zamanlarda olduğunuz gibi çevrimiçi ortamda da harika bir ebeveyn olabilmeniz için yol gösterecek. İnternet çocuklar için vakit geçirmesi harika bir yer. Bilinçli paylaşımsa onu daha güvenli kılacak.

Sosyal ağlar, uygulamalar ve oyunlar: hangileri popüler?

Çocuklar ve gençler sosyal ağları şunları yapmak için kullanıyor:

  • fotoğraflar ve görüntüler paylaşmak
  • birbirine mesaj atmak (bazen bir grup içinde)
  • video aracılığıyla insanlarla sohbet etme
  • sesli arama yapma
  • içerik paylaşma
  • yeni insanlarla tanışma ve yabancılarla sohbet etme
  • oyun oynama

Neyin popüler olduğuysa her zaman değişiyor. Facebook, YouTube ve Twitter malum. Bunlar 11-16 yaş grubunun kullandığı en popüler ağlar.

Peki MyLOL, Habbo Hotel ve ooVoo gibi diğerleri?

Gençlerin kullandığı 50’den fazla sosyal ağ hakkında diğer ebeveynlerin ne düşündüğünü, gizlilik ayarlarını nasıl kullandıklarını ve kullanım için önerilen yaşların kaç olduğunu öğrenin.

Sosyal ağ profili olan 11 ve 12 yaş grubundakilerin neredeyse dörtte biri geçen sene onları rahatsız eden bir şey yaşadı.

Çocuklara ve gençlere neden bazılarının riskli olduğunu düşündüklerini sorduk.

Şunlardan dolayı endişe duyduklarını söylediler:

uygunsuz içerik görme

yabancılarla temas kurma

zorbalık

sahte kullanıcılar

gördüğünüz şeyler üzerindeki kontrol yetersizliği

gizlilik

Doğru yaş kaç?

Pek çok sosyal ağın minimum yaşı, çoğunluğunun bulunduğu Amerika’daki kullanımlarını düzenleyen yasalar nedeniyle 13 olarak belirlenmiş durumda.

Çocuklar orta öğretime geçtiğinde sosyal ağlarla daha fazla ilgileniyorlar.

11 yaşında daha bağımsız hale gelmeye başlarlar ve çevrimiçi veya yüz yüze olarak yeni okullarının sosyal ağına dahil olmak isterler.

Araştırmamıza göre 11 ve 12 yaş grubunun %50’si bir sosyal ağ sitesi kullanıyor. Bunun nedeni çocuklar için daha büyük kullanıcılara göre tasarlanan sitelere kolayca girebilmeleri.

Sosyal ağ hesapları aynı zamanda başka sitelere erişmek için de kullanılabilir. Sizi “Facebook’u veya Twitter ile oturum açmaya” davet eden bütün internet sitelerini bir düşünün.

Bazı ebeveynler 11 yaşındaki çocukların 13 yaş üstünü hedefleyen bir siteyi kullanmasının uygun olduğunu düşünebilir; ama endişelenilmesi gereken tek şeyin sitenin içeriği olmadığını akılda tutmakta fayda var.

Sosyal ağ profiline sahip olmanın bir sonucu olarak erişebilecekleri diğer bütün siteleri de düşünmeniz gerekiyor.

Her ağ için doğru yaşın kaç olduğunu öğrenmeyi ihmal etmemelisiniz.

  • 10’da 7

Çevrimiçi olan 12-15 yaş grubu bir sosyal ağ profiline sahip

  • 5’te 1

Çevrimiçi olan 8-11 yaş grubu bir sosyal ağ profiline sahip

  • 20’de 1

Çevrimiçi olan 5-7 yaş grubi bir sosyal ağ profiline sahip

Dikkat etmeniz gerekenler

Çocuğun çevrimiçi aktivitelerini takip etmek için telefon casus yazılım deneyin.

Siteler ve uygulamalar, sizin yardımınız olsun veya olmasın, çocukları kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak güvenlik özelliklerine sahiptir.

Bunlara gizlilik ayarları veya rahatsız edici bulunan kişilerle içerikleri engelleme yolları gibi şeyler dahildir. Siteleri yöneten kişilere rahatsız edici şeyleri şikayet etmek için yollar da vardır.

Bu özelliklere dikkat edin ve çocuğunuza da bunları öğretin. Bu, onlara kendi dijital yargılama yeteneklerini geliştirmede yardımcı olacak ve ihtiyaçları olduğunda nasıl yardım alabileceklerini öğretecektir.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...