Verizon 4.8 milyar dolara Yahoo’yu ucuza kapattı

Hiç biri yokken o vardı. 1995’de kurulan arama motoru Yahoo 21 yıl aradan sonra piyasa değeri 38 milyar dolar civarında olmasına rağmen Verizon tarafından 4.8 milyar dolar gibi oldukça düşük bir rakama satın alındı.

Aylardır süren görüşmelerden sonra nihayet Yahoo’yu satın alacak bir firma bulunabildi: Amerikan GSM operatör firması, AOL ve Engadget‘in da sahibi olan Verizon 4.8 milyar dolara Yahoo’nun web işlerini satın aldı. Firmanın bütün reklam, içerik, arama ve mobil işlemleri de Verizon’a ve sahibi olduğu AOL’ye transfer edilecek.


Halihazırda Yahoo’yu hava durumu ve finans portalı olarak tarayıcılarının anasayfasında kullanan 43 milyon kullanıcı olduğu biliniyor. Ayrıca firmanın sahip olduğu blog servisi Tumblr ve fotoğraf hosting sitesi Flickr da oldukça popüler.

Satın alma tamamlandığında şirket adını değiştirecek ve “kayıtlı, halka açık yatırım şirketi” olacak. Firmanın 2012’den beri CEO’luğunu üstlenen Marissa Mayer satıştan sonra da kalmayı planlıyor ancak liderliğe devam etmeyecek, AOL’in Verizon icindeki denetlemelerini de yapan Verizon EVP’si (kıdemli başkan yardımcısı) Marni Walden bu gorevi üstlenecek. Yahoo’yu ve ekibini çok sevdiğini ifade eden eski CEO Mayer, firmaya olan inancını koruduğunu ve Yahoo’nun sonraki aşamalarını da görmek istediğini belirtti..

AOL’un CEO’su Tim Amstrong bu satın alma ile birlikte mobil medyada yeni, güçlü ve rekabetçi olacaklarını, yayıncı ve reklamcılar için alternatif teklifler üreteceklerini belirtti.

 

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...