WWDC17’nin getirdiği yeni Apple donanımları: iMac Pro, 10.5″ iPad Pro ve HomePod

Dün Kaliforniya’daki San Jose Kongre Merkezi’nde Apple tarafından düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC17) ile üç yeni donanım Apple’ın ürün listesine eklenmiş oldu.

Daha çok yazılım odaklı olması beklenen bu konferansa damgasını vuran bu üç yeni ürüne kısaca göz atalım:


iMac Pro

Apple MacBook ve iMac ürünlerinde artık Intel’in 7. nesil Kaby Lake işlemcisini kullanacak. 21.5 inçlik iMac 32 GB RAM desteğine, 27 inçlik iMac ise 64 GB RAM desteğine kavuşuyor. Yeni iMac’ler Thunderbold destekli 3 adet USB-C bağlantısına da sahip olacak.

iMac ailesi sadece bu güncellemelerle kalmıyor. Uzay grisi rengiyle profesyonel bir görüntü sunan iMac Pro da artık Apple’ın ürün listesine giriyor. Sadece 27 inçlik 5K ekranla gelecek bu yeni bilgisayar bu güne kadar üretilmiş en güçlü Mac olarak “Workstation / iş istasyonu” performansı sunacak. 8, 10 ve 18 çekirdekli Xeon işlemci seçenekleri sunacak olan iMac Pro’da Radeon Pro 570, 575 ve 580 grafik işlemci seçenekleri olacak. Ürün Aralık ayından itibaren 4999 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak.

10.5 inç iPad Pro

Bu yeni iPad büyük bir sürpriz olmadı zira beklentiler bu yöndeydi. 9.7″ Orijinal iPad’e göre %20 daha büyük bir ekrana sahip olan bu modelde en çok göze çarpan özellik 120 Hz görüntü tazeleme değerine sahip olması. Ortalama tabletlerden 2 kat yüksek olan bu değer sayesinde görüntüler scroll esnasında bile daha akıcı, pürüssüz ve keskin oluyor. Yüksek tazeleme değeri güç tüketimini de beraberinde getirdiği için dinamik olarak cihaz bu değeri sunduğu içeriğe göre düşürüp yükseltebiliyor. Mesela sabit bir fotoğrafı incelerken 24 Hz olabiliyor.

Yatay kullanımda gerçek boyutlarında bir sanal klavye desteği sunan 10.5 inçlik iPad Pro 20 ms gecikme süresi ile Apple Pencil kullanımında daha iyi bir deneyim vadediyor.

64, 256 ve 512 GB depolama seçenekleri ile alınabilecek bu ürün 649, 749 ve 949 dolardan satılacak.

Akıllı Hoparlör HomePod

Etkinliğin Keynote sunumunda en sona saklanan ürün Apple’ın Amazon Echo ve Google Home’a rakip olarak piyasaya çıkardığı silindirik bir hoparlör görünümündeki HomePod oldu.

HomePod tabi ki bir hoparlörden çok daha fazlasını içeriyor. Cihazın en altında 7 adet tweeter ve ortasında Apple’ın tasarladığı bir Woofer bulunuyor. Bu ses ünitelerinin kontrolü Apple A8 işlemcisi tarafından sağlanıyor. HomePod’u sıradan hoparlörlerden ayıran özelliği ise Siri ile kontrol edilebiliyor olması.

Siri üzerinden iletişime geçtiğinizde tepesindeki flu tabakadan Siri renklerinin kıpırdaştığını görebiliyorsunuz. Peki Siri bu cihaza neler yaptırabiliyor?

En başta Apple Music’in sunduğu 40 milyon içeriğe kolayca erişebiliyorsunuz.  Apple’ın HomeKit api ile uyumlu cihazları kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca hatırlatma oluşturma, alarm ayarlama ve mesaj gönderme gibi klasik Siri işlemlerini de sadece hoparlöre “Hey Siri” diye seslendikten sonra yapabiliyorsunuz. Üzerindeki 6 farklı mikrofonla odanın öbür ucunda bile olsanız sesinizi algılayıp değerlendirebiliyor.

Beyaz ve uzay grisi seçenekleriyle satılacak HomePod’un fiyatı 349 dolar olacak.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...