Amerikan uzay tarihinin arkasındaki başarılı siyahi kadınların hikayesi: Hidden Figures / Gizli Sayılar

“Uzay savaşları” filmlerdeki kadar fantastik olmasa da Amerika Birleşik Devletleri ve o zamanki adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında 1957’den 1975’e kadar gayri resmi bir şekilde gerçekten vuku bulmuştur.

Sovyetler 4 Ekim 1957’de Sputnik 1 adlı ilk yapay uyduyu fırlatıp yörüngesine yerleştirdikten sonra başlayan rekabette ABD geri kalmıştı. Uzayda ilk insanlı uçuş, uzayda ilk tam gün, uzayda ilk kadın gibi pek çok ilk Sovyetler tarafından başarıldı.


İşte bu yazının konusu olan “Hidden Figures / Gizli Sayılar” isimli film bu stresli dönemin perde arkasını çok önemli bir sosyal etkenle birlikte ele alıyor: Irkçılık.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bünyesinde çalışan üç siyahi kökenli kadın Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) ve Mary Jackson (Janelle Monae) farklı alanlarda uzay programının çok önemli operasyonlarında görev alırlar.

Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn‘in seyahatinin selameti Katherine başta olmak üzere bu üç bilim kadınının maharetleri yardımıyla olacaktır. Yetenekli kadınların zamana ve Sovyet teknolojisine karşı olan mücadelesi yetmezmiş gibi kendi memleketlerindeki “ırkçılık” baskısıyla da baş etmeleri gerekmektedir.

Filmde daha 50-60 yıl öncesine kadar Amerikan toplumunun nasıl hala yoğun bir ırkçılık çamurunda olduğu açıkça gözler önüne seriliyor. Hemen herşey için siyahilere özel ve dezavantajlı zorunluluklar gerçekten insanın sinirlerini zorluyor. Örneğin otobüsün arka koltukları, uzaktaki tuvaletler, eski kahve makinesi siyahilere reva görülmüş.

Filmin diğer meşhur oyuncuları arasında Kevin Costner, Kristen Dunst ve The Big Bang Theory dizisi oyuncularından Jim Parsons da yer alıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...