Apple’ın WWDC17 etkinliğinde neler olacak?

Pazartesi akşamı Apple’ın geleneksel dünya geliştiriciler konferansı (WWDC17) yapılacak. Genellikle şirketin işletim sistemlerinin (macOS, iOS, tvOS ve watchOS) son versiyonlarının tanıtıldığı bu etkinlikte yeni cihazların da tanıtılması bekleniyor.

Yeni cihazlar arasında en büyük beklenti Apple’ın Amazon Echo’ya rakip olarak çıkaracağı düşünülen Siri odaklı akıllı hoparlörü yönünde. Bunun dışında 10.5 inçlik iPad Pro da söylentiler arasında dolaşıyor.


iOS 11

iOS’un kapsamlı bir revizyona uğrayacağı söylentileri pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine Mesajlar ve Fotoğraflar uygulamalarına yeni özellikler ve stylus kalem desteği gelmesi bekleniyor. Mail ve Safari uygulamalarına da kalem desteği gelebilir.

Apple Instagram, Snapchat gibi video, fotoğraf, çıkartma vs özellikleri olan bir sosyal paylaşım ağı / sohbet uygulaması peşinde olabilir.

Telefon için “Karanlık mod” seçeneği gelmesi yönünde büyük bir beklenti var. Apple Watch’a benzer şekilde ekranın tüm piksellerini aydınlatmaya gerek kalmadan pil tasarrufu sağlayacak bir karanlık mod çok kullanışlı olacaktır.

Apple Pay’ın da bu etkinlikte adını duyabiliriz.

iPad Pro’ya özgü bazı güncellemeler de beklentiler arasında. Sürükle bırak, iyileştirilmiş çok pencere yapısı ve hatta çok kullanıcılı bir iPad neden olmasın?

macOS 10.13

MacOS’daki değişikliklerin, son iki güncelleme gibi çok aşamalı olması bekleniyor. Yani oyunun kurallarını değiştirecek büyük bir adım beklenmiyor. Belki Mail uygulamasında bir revizyon karşımıza çıkabilir.

Siri hoparlör

Apple’ın Amazon ve Google’ın hakim olduğu akıllı hoparlör yarışında henüz bir atı yok. Tim Cook, Siri dışında hiçbiri tarafından desteklenmeyen bir hoparlör tanıtılarak bunu telafi edecek.

Hoparlörün küçük alanlarda yüksek kaliteli ses için sanal surround özelliğine sahip olacağı söyleniyor. Bu hoparlör Apple’ın geçen yıldan bu yana lanse ettiği akıllı ev sistemi HomeKit için bir merkez işlev görecek. Siri hoparlör kullanıcıların müziklerini de oynatabilecek.

10.5-inç iPad Pro

Apple analisti Ming Chi Kuo’ya göre Apple neredeyse çerçevesiz bir 10.5 inç iPad Pro üzerinde çalışıyor. Bu modelin mevcut iki boyut arasında bir köprü olup olmadığını ya da birinin (ya da her ikisinin) yerine geçip geçmeyeceğini etkinlikte göreceğiz.

MacBook / MacBook Pro

Etkinlikte Intel’in yeni Kaby Lake işlemcilerine sahip MacBook ve MacBook Pro’lar görebiliriz.

Mac Pro

Yüksek yetenekli ancak bir “çöp sepeti” görünümünde olan Mac Pro’lar için 2018’in ortalarına kadar bir güncelleme beklenilmiyor.

Macbook Air

Bir ara üretimden kalkacağı söylentileri dolaşsa da MacBook Air’in satışları çok iyi gittiği için -ABD’de 1000 doların altındaki tek Apple dizüstü bilgisayar olması nedeniyle- söylentilerin boşa çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...