reMarkable ile kağıt hissiyatıyla yaz, çiz, oku!

Tabletler ne kadar kullanışlı olursa olsun hem üzerinde çizim yaparken, hem okurken elbette kağıdın verdiği hissiyatın yerini tutamaz. reMarkable isimli yeni bir ürün bu fikri değiştirebilir.

E-mürekkep teknolojisi kullanan elektronik kitap okuyucuları diğer gelişmiş dokunmatik tabletlerden çok daha iyi bir okuma deneyimi ve pil ömrü vaadetse de bu tarz cihazlar genelde sadece okuma üzerine odaklanmış durumda. reMarkable ise kullanıcısına hem güzel bir okuma deneyimi hem de kağıt hissiyatına çok yakın bir çizim deneyimi sunuyor.


10.3 inç Kindle’vari ekranı kağıt gibi görünmesinin yanısıra 55 ms’lik çok düşük bir gecikme süresi ile üzerinde çizim yapmaya imkan sağlıyor. Kıyaslama için iPad Pro’da bu değerin 49 ms, Surface Pro 3’de 87 ms, Wacom’da ise 116 ms olduğunu aktaralım.

Donanım

Cihazın 8 GB dahili depolama alanı, 1 GZ ARM A9 işlemci kullanıyor. Üzerinde özelleştirilmiş bir Linux işletim sistemi olan Codex kullanılıyor. 350 gram ağırlığındaki cihaz klasik not defterinden biraz ağır ama iPad mini’den çok da ağır değil. (iPad mini 2: 341 gram, iPad Mini 4: 304 gram). Ürünün bir kaç günlük pil ömrü ile taşınabilirlik ve dayanıklılık arasında iyi bir denge sağladığı söylenebilir.

remarkable

Geleneksel tabletlerden farklı olarak kağıt hissiyatının yanısıra üzerinde alınan notlar bulut servislerine aktarılabildiği gibi diğer bilgisayarlarla da senkronizasyon sağlanabiliyor.

Cihaz üzerinde oluşturulan dosyaların paylaşılabilmesinin yanısıra döküman, ders kitabı gibi mevcut dosyaları da tablete aktarmak ve üzerine eklemeler, karalamalar yapmak mümkün. Şimdilik sadece PDF ve ePub dosyaları bu özelliği destekliyor ancak ilerleyen zamanda diğer formatlarda da bu özellik kullanılabilecek.

Ayrıca reMarkable üzerinde çizim yapılırken eşzamanlı olarak diğer bir cihazda da çizimin aktarılabildiğini belirtelim.

529 Dolardan satılan cihaz (çizim kalemi ayrıca satılıyor ve 79 dolar) ön sipariş verildiğinde kampanyalı olarak 79 dolarlık kılıfıyla birlikte toplam 379 Dolara alınabiliyor.

Siparişler 2017 Ağustos’unda dağıtılmaya başlanacak. Bu süreye kadar ön siparişi iptal etmek mümkün.

remarkable

Kaynak: Engadget

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...