Kitapi’den tablet uygulaması KitPad

Gönüllü olarak geliştirilmiş yerli ve tamamen ücretsiz kütüphane yazılımı Kitapi’den daha önce başka haberler vermiştik. En son Ankara’daki Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde konuşma yapan Kitapi kurucuları geliştirmekte oldukları KitPad isimli tablet uygulamanın yakında yayında olacağından söz etmişlerdi.

KitPad tablet uygulaması ücretsiz olarak AppStore‘da yayına girdi. Sadece iPad için yazılan bu uygulama okul kütüphanesi gibi Kitapi’nin yoğun kullanıldığı alanlar için geliştirildi.


Tanıtım videosunda görüldüğü üzere uygulama üzerinden üyeler aradıkları kitabın hangi rafta olduğunu sorgulayabiliyor, QR kodlu üye kartlarını okutup daha önce ödünç aldıkları kitapları listeleyip teslim edebiliyor veya süresini uzatabiliyor. Ayrıca yeni kitap almak isteyen üyeler üzerinde QR etiketi bulunan kitabı ve üye kimlik kartı okutmak suretiyle bu işlemi kolayca yapabiliyor. KitPad sayesinde kütüphane memuru veya sorumlu öğretmen teneffüs boyunca kütüphanede kalmak zorunda kalmıyor. Herhangi bir nöbetçi öğrenci gözlemi altında bu işlemler kolaylıkla yapılabiliyor.

KitPad öğrencilerin bol olduğu bir ortamda hizmet yapacağı için videoda görüldüğü üzere sabit bir iPad standına monte edilerek çalıştırılıyor.

kitpad-stand

kitpad-ekran

Kaynak: Kitapi

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...