İnternet kullanıcılarının mutlaka izlemesi gereken bir belgesel: The Great Hack

Facebook’un başını ağrıtan Cambridge Analytica skandalının detaylı bir şekilde işlendiği The Great Hack belgeseli Netflix’de yayınlandı.

Son ABD seçiminde Trump’ın sosyal medya kampanyasının perde arkasındaki isim olarak ortaya çıkan İngiltere menşeili Cambridge Analytica firması Facebook üzerinden oluşturduğu kullanıcı profili veritabanı sayesinde bilhassa kararsız seçmen üzerinde, fikirlerini etkileyebilecek şekilde uygun propaganda bombardımanı yaparak bu kişileri kanalize etmeyi başarmıştı.


CA, söz konusu bilgileri sıradan anketler şeklinde Facebook üzerinden insanlara sunarak toplamış ve sonrasında bu kişilerin karakterlerini analiz ederek ilgisini çekebilecek paylaşımlarla kişiyi oy vereceği aday hususunda dolaylı olarak manipüle etmeye çalışmıştı.

Amerikalı bir eğitimci olan Prof. David Carrol’un Londra’da CA’ya karşı açtığı davayla başlayan süreç firmanın kapanmasına kadar ilerledi. Facebook’un olaya göz yumması nedeniyle CEO Mark Zuckerberg de soruşturma geçirmişti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg

CA eski yöneticilerinin de müdavim olduğu süreci teknoloji ile arası iyi olan veya olmayan herkesin rahatlıkla izleyebileceği bir şekilde işleyen The Great Hack’i izlemenizi tavsiye ederiz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...